20 liraya Abidin Dino tablosu satmışlar

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 17:52
ABONE OL
Beşiktaş'ta, tatildeki bir ailenin evine girerek 6 adet tablo çalan kapıcı ile eşi, polisin ısrarlı takibi sonucu yakalandı. Zanlıların, aralarında Ressam Abidin Dino'ya ait 3 tablonun da yaklaşık 40 bin dolar değerindeki tabloları, çöplerden kağıt toplayan bir şahsa 20 lira karşılığında sattığı belirlendi. Zanlıların, aynı sitede oturan Prof. Dr. Cengizhan Keskin'e ait 20 bin liralık gümüş çatal bıçak seti ile lüks eşyalarını çaldıkları öğrenildi.

Etiler Profesörler Sitesi'nde ikamet eden Feryal Gülpınar isimli koleksiyoner, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği'ne başvurarak evindeki tablolardan bazılarının çalındığını bildirdi. Feryal Gülpınar, dilekçesinde, aynı sitede komşusu olan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cengizhan Keskin'in, "Benim evimden de 20 bin TL tutarında gümüş eşyalarım çalındı. Evin anahtarını kapıcıya vermiştim. Ondan şüpheleniyorum." dediği bilgisini verdi. Gülpınar, ayrıca, hırsızlık olayından sonra müzayede salonlarını kontrol ettiğini ve merkezi Teşvikiye'de bulunan Artpoint isimli galeriye ait katalogda kendisine ait tabloları gördüğünü bildirdi. Feryal Gülpınar, gençliğinden itibaren topladığı ancak Ağustos ayında çıktığı tatil sırasında çalınan tablolarının isimlerini de polise bildirdi. Tablolar arasında ünlü ressam Abidin Dino'ya ait kağıt üzerine çini mürekkebiyle yaptığı "Balıklar ve Kadın", suluboya guaş ve çini mürekkebiyle yaptığı "İstanbul" ve kağıt üzerine keçeli kalem ile yaptığı "Deniz Küstü Yüzler" isimli çalışmaları ile Erol Akyavaş ve Engin İnan'a ait 3 adet tablonun yer aldığı bilgisini verdi.

Gülpınar'ın verdiği bilgiler üzerine harekete geçen polis, galeri sahibi Onur S.'nin bilgisine başvurdu. Onur S., tabloları 4 bin dolar karşılığında Davut Ö. isimli kişiden aldığını söylemesi üzerine çöplerden kağıt toplayarak geçimini sağlayan Davut Ö.'ye ulaşan polis, onun da ifadesine başvurdu. Davut Ö.'nün de ifadesinde tabloların çöpe atıldığını, kendisinin de çöpten aldığını söylediği öğrenildi. Prof. Dr. Cengizhan Keskin'in şüphelendiği yolundaki iddiaları üzerine polis daha sonra da sitenin kapıcılığını yapan Mevlüt D.'nin ifadesine başvurdu. Mevlüt D.'nin, sorgusu sırasında her iki evden gerçekleşen hırsızlık olayını da eşi Azime D. ile yaptığını itiraf ettiği öğrenildi. Kapıcı Mevlüt D.'nin, ifadesi sırasında tabloları Davut Ö.'ye 20 TL karşılığında sattığı belirlendi.

Savcılık talimatıyla sanat galerisi sahibi Onur S. ile Davut Ö., ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldı. Kapıcı Mevlüt D. ile eşi Azime D. ise, ifadelerinin alınması ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

*"KORKUNÇ CİNAYETİN SIRRI ORTAYA ÇIKTI" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*"SEVGİLİNİN KORKUNÇ ŞANTAJI" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

*ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ