Maden değil toplu mezar

19 işçiye mezar olan maden ocağı ile ilgili raporda "Maden denilen yer aslında çukurdan farksızdı" denildi

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Bursa'daki maden ocağında, göçüğün ardından yapılan denetim 19 kişinin neredeyse 'göz göre göre' öldüğünü ortaya çıkardı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın oluşturduğu inceleme ekibi, Bükköy maden ocağında meydana gelen ve 19 işçinin ölümüyle sonuçlanan göçükle ilgili rapor hazırladı. 7 ana başlıkta toplanan raporda, her bir madde ihmaller zincirinin bir halkasını oluşturdu.

MADENCİLER TOPRAĞA VERİLİYOR

GRİZU FACİASINDA KORKUNÇ İHMAL

ÖLENLERİN AİLELERİNE 5 BİN TL YARDIM

GÖÇÜKTEKİ TÜM CESETLER ÇIKARILDI

SADECE 3 GÜNÜ VARDI DİNAMİTİ O ATEŞLEDİ

220 METRE DERİNLİKTE GRİZU FACİASI
İHMALLER ZİNCİRİ
Maden İşleri Genel Müdürlüğü, MTA Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu elemanlarından oluşan 14 kişilik ekibin hazırladığı raporda 7 tespit şöyle sıralandı:
1- Aydınlatma teçhizatı antigrizulu değil: Kömür madenlerinde metan gazının yoğun olarak birikmesi nedeniyle patlama riski yüksek. Özel yalıtımlı olması gereken elektrik tesisatı evlerde kullanılan sıradan tesisat gibi.
2- Nefeslikleri birbirine bağlayan galeri yok: Galerileri arasında bağlantı bulunmayan bir ocağın çalışması mümkün değil. Maden denilen yer aslında çukurdan farksızdı.
3- Havalandırma yetersiz: Bir ocağı sağlıklı havalandırabilmek için en az 2 giriş ve çıkış olmalı. Ancak burada 1 tane var.
4- Ekipmanlar antigrizulu değil: İlk maddede olduğu gibi biriken metan gazının patlamaması için elektrikli aletlerin özel yalıtımlı olması gerekiyordu.
5- Tahkimat direkleri kırık: Uzun ömürlü olmayan çam direkler sürekli kontrol edilip değiştirilmeliydi. Bu yapılmamış.
6- Tavan çökmüş: Patlamanın şiddetiyle tavanın çökmesi çok normal.
7- Gaz ölçümleri gerekli biçimde yapılmamış: Patlamanın nedeni ölçüm yapılmadan kullanılan dinamit. Her vardiya başında ve sonunda ocaktaki gaz ölçülür. Ancak bu ocakta gaz ölçümü yapılmamış.


11 BİN LİRA YARDIM

Göçükte hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına, Başbakanlık ve Bursa Valiliğince verilecek yardımlar için hesap cüzdanları dağıtıldı ve emeklilik işlemleri tamamlandı. Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, göçükte ölen işçilerin yakınlarına 11 bin liralık yardım paralarının yatırıldığı banka cüzdanlarını teslim etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün, ölen işçilerin aileleri ve çocuklarıyla ilgili bilgi istediğini ifade eden Kaymakam Karabulut, kendilerinin de gereken bilgiyi toplayarak, ilettiklerini bildirdi. Öte yandan ocağın sahibi Nurullah Ercan hakkında arama veya yakalama kararı olmadığı öğrenildi.