Esnaf korucu, silahı ise devlet tescilli çıktı

Bulanık'ta gerginlik sürerken iki kişinin cenazeleri toprağa verildi. Kalaşnikof'la ölüme neden olan esnafın da gönüllü korucu olduğu ve silahının devlet tarafından tescil edildiği ortaya çıktı

Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Muş'un Bulanık ilçesinde cenaze törenleri sırasında da gerginlik devam etti. İlçede gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Mağazasının kepengini indirmediği için göstericilerin saldırısına uğrayan ve Kalaşnikof'la iki kişiyi vuran Turan Bilen (48) zırhlı araçla Muş Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bilen'in ifadesinde, "DTP'nin kapatılmasına tepki için esnaftan kepenk kapatmasını istediler. İşyerimi açık görünce taşladılar, molotof kokteyli attılar. Yangın çıktı. Korkutmak için ateş ettim, nişan almadım. Beni yakarak öldüreceklerdi. Nefsi müdafaada bulundum" dediği öğrenildi. Yaralı 7 kişiden 3'ünün kurşun, diğerlerinin taş, sopa ve kaçarken düşme sonucu yaralandıkları belirtildi.

EVİ TAŞLANDI, AİLESİ KORUMADA

Bilen'in eşi ve çocukları, can güvenliklerinin sağlanması için helikopterle başka yere götürüldü. Ailenin evi de güvenlik çemberine alındı. Cenazelerin dün toprağa verilmesinin ardından taziye evine doğru sloganlar atarak yürümek isteyen çok sayıda kişiyi polis engelledi. Polis taş atan gruba gaz bombası ve tazyikli su sıkarken, bir grup da halen gözaltında olan Bilen'in boşaltılan evini taşladı. Belediye Başkanı Ziya Akkaya'nın 'Sakin olun, dağılın' çağrısına uyulmayınca Muş Milletvekili Sırrı Sakık devreye girdi. Sakık, sakin olunmasını, demokratik çerçeve dışına çıkmamasını istedi. Erzurum'dan gelen 75 kişilik çevik kuvvet ekibi de Bulanık sokaklarında "Her şey vatan için, Ne mutlu Türküm diyene" sloganları atıp, yarım saat yürüdü.

KARDEŞİ MARDİN'DE TUTUKLANDI

Zanlının gönüllü köy korucusu olduğu iddialarını Bulanık Kaymakamlığı'nın soruşturan makamlara verdiği bilgi somutlaştırdı. Bilen'in gönüllü köy korucusu olmak için kaymakamlığa başvurduğu, kendisine ait Kalaşnikof tüfek ve bir tabancasının devlet tarafından tescil edildiği netleşti. Mardin Valisi Hasan Duruer, Bilen'in kardeşinin savcılığın talimatıyla Mardin'de tutuklandığını açıkladı. Öte yandan Ağrı'da düzenlenen operasyonda çok sayıda molotofkokteyliyle yakalanıp mahkemeye çıkarılan zanlılardan 3'ü tutuklandı.