Bu görüntü 'etik'e aykırı

Kamu Etik Kurulu havuzlu-dansözlü veda gecesiyle gündeme gelen eski Oltu Kaymakamı Sedat Yıldırım ile ilgili incelemesini sonuçlandırdı. Kararda Yıldırım'ın etik davranış ilkelerine aykırı davrandığı belirtildi.

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 10:21
ABONE OL
Sivaslı ilçesi Kaymakamlığından Erzurum'un Oltu İlçesi Kaymakamlığına atanan Sedat Yıldırım'ın basına da yansıyan veda yemeği ve düzenlenen havuzlu-dansözlü eğlence "Kamu etik yasasına aykırı" bulundu.

Kamu Etik Kurulu, Kaymakam Yıldırım'ın basına da yansıyan veda gecesi töreni ve düzenlenen eğlenceye ilişkin resen inceleme başlatmıştı. Yapılan inceleme sonucu verilen kararda, "Sivaslı İlçesi Kaymakamlığından Erzurum İli Oltu İlçesi Kaymakamlığına atanması nedeniyle 7 Ağustos 2009 tarihinde Sivaslı Belediye Düğün Salonunda onuruna düzenlenen veda gecesinde Kaymakam Sedat Yıldırım'a geceye katılan kamu görevlileri ve halkın katkılarıyla alınan takım elbise, ayakkabı, kemer, kravat ve gömleğin hediye edildiği, programın sonuna doğru Kaymakam'ın başından aşağıya su dökülmek suretiyle ıslatıldığı, ayrıca Kaymakam'ın da buna mukabelede bulunduğunun" anlaşıldığı belirtildi.

İÇİ SU DOLU HAVUZ...

Kararda, "Veda gecesinden sonra ise, İlçeye bağlı Evrenli Mahallesinde daha önce hakkında çeşitli idari işlemler yapılan gazinoda tertiplenen ve bazı kamu yöneticileri ve İlçe halkından yaklaşık 60-70 kişinin katıldığı veda eğlencesine katılan Kaymakam'ın birkaç kişi tarafından omuza alınarak içi su dolu havuza atıldığı, kendisi buna itiraz etmediği, daha sonra ıslanmış elbiselerini değiştirip şort giyerek havuza girdiği ve sonrasında havuz kıyafetiyle dansözler ve misafirlerle fotoğraf çektirdiği, mahallinde yapılan incelemede Kaymakamlıkça verilen CD kayıtlarından açıkça saptanmıştır" denildi.

ETİK DAVRANIŞ İLKELERİNE AYKIRI

Kararda, Kaymakam Sedat Yıldırım'ın aldığı hediyelerin ise Yönetmeliğin 15. maddesinde düzenlenen hediye alma yasağı kapsamına girmediği, bunların anı niteliğinde sembolik değeri olduğuna ilişkin savunmasının kabul edilemeyeceği, hediyelerin, maddi değeri olan kullanıma yönelik eşyalar olduğu belirtildi. Karar, şöyle denildi:

"Kaymakam Sedat Yıldırım, gerek veda yemeğinde gerek eğlence programında, görevi başında kamu görevlisidir ve sorumlulukları devam etmektedir. Kaymakam'ın bu tutumu, görevinin gerektirdiği itibar ve güveni sarsıcı niteliktedir, ayrıca Kaymakam'da bulunması gereken etik liderlik görevleri ile de bağdaşmamaktadır. Bu durumun, halkın kamu yönetimine olan güven duygusunu sarsacağı açıktır."

Kararda, Kaymakam Yıldırım'ın Yönetmeliğin "Saygınlık ve Güven" başlığını taşıyan 10. maddesi, "Hediye Alma ve Menfaat Sağlama Yasağı" başlığını taşıyan 15. maddesi ile 20. maddesinde düzenlenen "Yöneticilerin Hesap Verme Sorumluluğu" ile ilgili etik davranış ilkelerine aykırı davrandığı sonucuna varıldı.HEDİYELERİ KİMİN ALDIĞI BELLİ DEĞİL

Kararda, üye Selçuk Hondu, "hediye alma ile ilgili" karara karşı oy kullandı. Hondu'nun karşı oy yazısında ise, Sivaslı kaymakamına verilen hediyelerin, sadece mahallindeki kamu görevlileri tarafından veya sadece halktan kişiler tarafından mı, yoksa hem kamu görevlileri hem halk tarafından mı verildiğinin açıkça belli olmadığını belirtti. Hondu karşı oy yazısında, "Anılan eşyaların alınmasına iştirak edenlerin daha önceki hediyelerine kaymakamın da iştirak etmiş olması muhtemeldir. Ayrıca bu eşyanın verildiği sırada kaymakamın ataması yapılmış ve görev yaptığı Sivaslı İlçesi ile çıkar çatışması yaratacak ilişkisi de kalmamıştır. Bütün bu açıklamalar karşısında kaymakamın davranışının Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'in 15. maddesine açıkça aykırı davrandığı tespit edilemediğinden kararımızın hediye alma yasağı ile ilgili bölümüne katılmıyorum" dedi.

Veda gecesinin kendisini seven yöre halkı ve arkadaşları tarafından düzenlendiğini, kendisinin bir planlaması bulunmadığını belirten Sedat Yıldırım ise son olarak Şanlıurfa Vali Yardımcılığı'na atanmıştı.

"KAYMAKAMA İLGİNÇ VEDA" MABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

"HAVUZ BAŞINDA MEVLÜT MÜ OKUTACAKTIK" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

"OLAY KAYMAKAMIN TAYİNİ DURDU İDDİASI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

"DANSÖZLE GÖNDERİLDİ VALİ YARDIMCISI OLDU" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ