YÖK'ten katsayıda 8 netlik fark formülü

Meslek liselinin alan dışı tercihinde başarı puanı 0.13 ile çarpılacak. Genel liselinin katsayısı ise 0.15 olacak. Sınav sonucuna katsayı etkisi en fazla 8 netlik olacak

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Milyonlarca üniversite adayı ve lise öğrencisinin kilitlendiği Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) yeni katsayı kararı belli oldu. Yeni karara göre meslek liselilerle genel liseliler arasındaki üniversiteye girişte katsayı farkı 0.15.-0.13 ölçüsünde sınırlandı. Aynı lise türleri içindeki farklı alanlarda da aynı oranda katsayı farkı konuldu. Önceki sistemde genel liselerle meslek liseleri arasındaki farkın tavanı 50 puanken, yeni sistemde bu fark en fazla 10 puan olacak. Bu da en fazla 8 netlik bir fark yaratacak. Yeni sistemdeki bir başka sürpriz, ilk 1000'e giren öğrenciler açısından oldu. 17 ayrı puan türünde ilk 1000'e giren öğrencilerin sayısı 5 bin civarında. Bu öğrenciler, alan dışı da olsa herhangi bir katsayı farkıyla karşılaşmayacak. YÖK Genel Kurulu, Danıştay'ın yürütmeyi durdurmasının ardından yeni bir karar için dün toplandı.

TOPLANTININ PERDE ARKASI

Yedi saat süren toplantıda Danıştay'ın gerekçesinde yer alan "yeni katsayı ölçülülük ilkesinde olmalı ve yargı kararları geçersiz kılınmamalı" ifadesi dikkate alındı ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve bazı üyelerin desteğiyle "0.15-0.13" formülü benimsendi. Özcan, toplantı sonrası özetle şu açıklamaları yaptı:
FARKIN TAVANI 10 PUAN:
Danıştay'ın yürütmesini durdurduğu, farklı katsayı uygulamasını öngören maddeleri kaldırıldı. Yeni sistemde yalnızca meslek liseliler ile genel liseliler arasında değil, aynı lise türündeki farklı alanlar için de katsayı farkı getirildi. 1999'dan bu yana uygulanan sistemde, başarı puanıyla oluşan farkın tavanı 50 puandı. Yeni kararla bu fark en fazla 10, en düşük 2 olacak. Bu da farklı alanlara yönelmek isteyen öğrencilerin en az 2, en fazla 8 net daha fazla yapmaları anlamına geliyor.
AVANTAJLARI SÜRECEK:
Meslek lisesi öğrencileri, alanlarının devamı niteliğindeki bölümleri tercih ederlerse başarı puanları 0.05'lik katsayıyla çarpılarak bulunan puan, diğer puanlarına ayrıca eklenecek.
AÇIK ÖĞRETİM İÇİN 140 ŞART:
Sınavsız geçiş dışında ön lisans ve açık öğretim bölümleri için ilk sınavdan (YGS) en az 140 puan almak gerekiyor.
BARAJ 180: YGS'de herhangi puan türünden 180 alan öğrenciler, LYS'ye girmeye hak kazanacaklar.
İLK BİNE GİR, DEZAVANTAJI YOK ET: Bireysel başarının da ödüllenmesi hedeflendi. Nisandaki ilk sınavda ilk bine giren adaylar, farklı katsayı uygulamasıyla karşılaşmayacak. Örneğin bir meslek lisesi öğrencisi, ilk bine girdiği takdirde, alan dışı bölümleri tercih etse bile puanı 0.15 ile çarpılacak.