'Sağ yanım Mezopotamya sol yanımda Rumeli ağıtları'

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
Sevilen belediye reisi ama muhtemelen evlenme yıldönümünü unutan, eşine çiçek almayı hatırlamayan, çocuklarının yaş gününü yapamamış ya da katılamamış bir aile reisi aynı zamanda... On yıllar içinde onlarca arkadaşım öldü, yerlerinde olabilirdim. Erdal'ın yaşamını yitirdiği, 14-15 yaşında çocukların cezaevinde olduğu bir yerde, kaygısızlıktan da öte vicdansızlık olur kutlamalar yapmak. nEdip Cansever'in dediğince 'gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir' yani? Ya da Ahmed Arif'in dediğince, "32 dişle gülebileceğin" günlerin gelmesi gerek.
Hangi sanatçı durumu en iyi ifade ediyor sizce? Sezen Aksu'yu çok önemsiyorum. 12 yaşında bombayla parçalanıp ölen Ceylan'a da ağıt yakan, Mehmet şarkısını yazan bir sanatçı o. 'Sağ yanım boydan boya Mezopotamya, sol yanımda Rumeli ağıtları patlar' diyebilen bir değer Sezen Hanım.
Ne yapılmalı? Siyasetin konuşması lazım bu ülkede. En beğenmediğimiz siyasi parti ve en beğenmediğimiz liderin konuşması, silahların konuşmasından, sokağın konuşmasından daha hayırlı bir iştir. Siyasi partileri susturmamak lazım ama, partilerin de, siyasilerin de her adıma, her söze dikkat etmesi gerekir...

https://www.sabah.com.tr