Deniz Yarbay Tatar sırlarıyla ölüme gitti

Oramirallere suikast planı soruşturmasında hakkında ikinci kez yakalama kararı çıkarılan Tatar, tabancayla intihar etti. Tatar, Ergenekon sürecinde intihar eden 5'inci asker oldu

Pazartesi 21.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009
ABONE OL
Oramirallere suikast soruşturması kapsamında 12 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan ancak hakkında yeniden yakalama kararı çıkartılan 42 yaşındaki Deniz Yarbay Ali Tatar, tabancayla intihar etti. Yarbay Tatar, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç ile şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast planlandığı iddialarıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, geçen 5 Aralık'ta Deniz Teğmen Sezgin Demirel'le birlikte "yasadışı silahlı örgüt üyesi" olmaktan tutuklanmıştı. Hasdal Askeri Cezaevi'ne konan Tatar, avukatının 15 Aralık'ta yaptığı ikinci itiraz nöbetçi hâkim Bülent Akasma tarafından kabul edilince tahliye edildi. Ancak soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan, 17 Aralık'ta Tatar'ın tahliyesine itiraz etti. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti de geçen cuma günü savcının itirazını kabul ederek 'yakalama' kararı çıkarttı.

KARARI ÖĞRENİNCE...

Yakalama kararı cuma günü akşamı Merkez Komutanlığı'na, Merkez Komutanlığı da Tatar'ın görev yaptığı Beylerbeyi Deniz Astsubay Hazırlama Okul Komutanlığı'na iletti. Komutanından hakkında yakalama kararı çıkartıldığını öğrenen Tatar, cumartesi sabahı saat 10.30 sıralarında Üsküdar Kuzguncuk'taki askeri lojmanında beylik silahıyla kafasına ateş etti. Yaralı olarak Haydarpaşa Gülhane Askeri Araştırma Hastanesi (GATA)'ne kaldırılan Tatar, kurtarılamadı. Tatar'ın hakkında çıkan tutuklama kararının bildirilmesi üzerine komutanlarıyla 'Niçin bize sahip çıkmıyorsunuz' gerekçesiyle tartıştığı, tartışmanın ittihar etmeden önce de sürdüğü iddia edildi. Yarbay Tatar için dün Karacaahmet Cemevi'nde cenaze namazı kılındı. Törene Tatar'ın ailesi, yakınları, komutanları ile bir deniz tuğamiral ve bir tümamiral katıldı. Tatar'ın annesi, elini öpen komutanlara "Oğlum" diye sarıldı. Gözyaşlarına hakim olamayan acılı eş Nilüfer Tatar, kameralara dönüp tutuklama kararını çıkartan savcıyı kastederek, "Süleyman Pehlivan! Kocamın katili sensin. Nasıl rahat ediyorsun? Sana dava açacağım" diye bağırdı. Avukat İhsan Nuri Tezel, müvekkili yarbayın yaşadığı son olaylar nedeniyle GATA psikiyatri servisinde tedavi gördüğünü söyledi.

TOPRAĞA VERİLİYOR

Cenaze namazını kıldıran imam, "Muharrem ayının 4'üncü günü şehit oldu. Biz helallik veriyoruz. Acaba o bize hakkını helal edecek mi?" dedi. Tabutu cenaze arabasına, Tatar'ın yakınları ve komutanları taşıdı. Nilüfer Tatar ise "Kurtaramadık, engelleyemedik. Nasıl dayanacağım?" diye ağladı. Tatar'ın ablası Hürriyet Tatar "Alişim, Alişim, ne yapsam da sen hayata dönsen" diye ağlayıp gazetecilere "Vatan şehidi oldu. Mustafa Kemal'in yanına gitti" dedi. Tatar'ın cenazesi gönderildiği Ankara'da bugün toprağa verilecek. Bir kızı olan Tatar'ın bu yıl albaylığı terfisi bekleniyordu.
Veli SARIBOĞA - Yalçın BEL Pervin METİN - Ferit ZENGİN / SABAH