Yarbay Tatar toprağa verildi

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 18:13
ABONE OL
Poyrazköy soruşturmasında 9 gün tutuklu kaldıktan sonra 16 Aralık'ta serbest bırakılan ve hakkında çıkarılan yeniden tutuklama kararının ardından intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar için Kocatepe Camii'nde askeri tören düzenlendi.

*DENİZ YARBAY SIRLARIYLA ÖLÜME GİTTİ" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kocatepe Camii'nde yapılan törene Yarbay Ali Tatar'ın cenaze töreninde, hakkında suikast düzenleyeceği öne sürülen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve eşi de katıldı. Oramiral Yiğit, camide ilk olarak Yarbay'ın acılı eşi Yıldız Tatar'a başsağlığı diledi. Bitkin olduğu gözlenen Yarbay Tatar'ın eşi Yıldız Tatar'a çocukları ve asker yakınları destek oldu. Duygusal anların yaşandığı cenaze töreninde Tatar'ın yakınlarının gözyaşları tutamadığı görüldü.

Törene, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Hava Orgeneral Bilgin Balanlı ve Ankara Garnizonuna bağlı bir çok subay ve askeri personel ile Yarbay Tatar'ın yakınları da katıldı.

Tatar için kılınan öğle namazından sonra cenazesi askerlerin omzunda Karşıya Mezarlığı'na gönderilmek üzere cenaze arabasına konuldu.

Bu sırada, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yiğit'in, Yarbay Tatar'ın tabutuna askeri selam verdiği görüldü.

Bu arada, törene, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Donanma Komutanlığı ve Güney Deniz Sahası Komutanlığı'nın çelenk gönderdiği görüldü.

Öğle namazının ardından Tatar için cenaze namazı kılındı. Tatar'ın cenazesi Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

YAKINLARINDAN SERT AÇIKLAMA


Öte yandan, cenaze töreni öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan, Yarbay Tatar'ın halasının oğlu olduğunu söyleyen Hasan Açık, ilginç iddialarda bulundu. Açık şöyle konuştu:

"Savcı ve polisler, tutuklama kararının çıkmasının ardından Ali'nin evine gelmişler. Ali'de "Bunalımdayım. Önce beni hastaneye götürün' demiş. Polisler bunu kabul etmemişler. Sonra "içeri bir şey alıp geleceğim' demiş. Sonrası malum. İntihar etmiş."

Yarbayın eşi Nilüfer Tatar ise cenazede eşinin ikinci defa tutuklanma kararına tepki gösterdi ve TSK'ya komplo kurulduğunu ve bu komplonun 10 yıldır devam ettiğini ileri sürdü. Tatar şöyle devam etti:

"Kocam onuruyla öldü. TSK'ya komplo kuruyorlar. Bu komplo 10 yılda hazırlandı. Belli bazı subayların hepsi içeride. 29 kişi boşu boşuna yatıyor. Benim eşim çok çalışkan biriydi. Ellerinde hiçbir belge yokken ikinci tutuklama emri çıkardılar. Alevi subaylar üzerine oyunlar oynanıyor. Tuzun kokusu artık çıktı."

Tatar'ın kız kardeşi ise, "Kardeşimin madalyalarını kıskandılar. Göz yaşlarında boğulsunlar" dedi.


*"9 TEĞMEN TUTUKLU" haberini okumak için tıklayınız

*"2 YILDA 5'İNCi İNTİHAR" haberini okumak için tıklayınız

*"HABER BEKLEYİN" haberini okumak için tıklayınız

*Gündem haberlerini okumak için tıklayınız

*Siyaset haberlerini okumak için tıklayınız

*Anasayfaya dönmek için tıklayınız