Özel Harpçi, adres kâğıdını yutacaktı

Bülent Arınç'ın evinin yakınında gözaltına alınan 2 özel harpçiden E.Y.B., bir kâğıdı yutmaya çalıştı. Kâğıtta Arınç'ın ev adresinin yazılı olduğu ortaya çıktı

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında şüphe çekecek şekilde dolaşırken gözaltına alınan albay E.Y.B. ve binbaşı İ.G.'nin üzerinde çıkan "NOT"taki şifrenin ayrıntıları çözüldü. Nottaki "Feza A."nın Bülent Arınç'ın oturduğu Feza Apartmanı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca gözaltı sırasında askerlerle polislerin "not" yüzünden tartıştıkları ileri sürüldü. İddiaya göre polislerin albay E.Y.B. ve binbaşı İ.G'nin üzerinde arama yapacakları sırada E.Y.B. bir kâğıt parçasını yutmaya çalıştı.

TARTIŞMA YAŞANDI

Dün Merkez Komutanlığı'nda tutulan albay E.Y.B ve binbaşı İ.G'nin özel harekâtçı olduğu da ortaya çıktı. Her iki subay hâlâ Merkez Komutanlığı'nda gözetim altına tutuluyor. Savcı Mustafa Bilgili'nin gerekli delilleri incelemesinden sonra her iki subayı yeniden ifadeye çağırabileceği belirtiliyor. Albay E.Y.B. ve binbaşı İ.G.'nin üzerinde Bülent Arınç'ın Arkara Çukurambar'da 1424. caddede evinin bulunduğu "Feza Apartmanı"na ait not bulunması Ankara'da heyecan yarattı. Gelişme sonrasında Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde hareketli dakikalar yaşandı. Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir dün Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde Başbakanlık binasında Bülent Arınç'a yarım saat süreyle bilgi verdi. Özdemir'in Arınç'a ilk bilgiyi olayın olduğu gün telefonla verdiği ancak Arınç'ın "Bunları bana yüz yüze anlatın" sözleri üzerine Özdemir'in bilgilendirmede bulunduğu belirtildi.

BİRİ TSK'YA AİT İKİ ARAÇ

Aynı saatlerde ise Ankara Merkez Komutanlığı'na götürülen ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görev yaptığı belirlenen albay E.Y.B. ve binbaşı İ.G.'nin sorgusuna başlandı. Edinilen bilgiye göre albay E.Y.B. ve binbaşı İ.G.'nin gözaltına alınmaları sırasında polislerle aralarında tartışma yaşandı. Polislerin iki askerin üzerinde arama yapacağı sırada albay E.Y.B. bir kâğıt parçasını yutmaya çalıştı ancak bu sırada polisler kâğıdı almaya çalıştı. Bu sırada kâğıdın bazı bölümleri yırtıldı. Kâğıdın kurtarılan bölümlerinde, "1424 cadde Feza A" notunun olduğu saptandı. Ayrıca, albay E.Y.B. ve binbaşı İ.G.'nin gözaltına alındıkları yerde TSK'ya ait 06 LJY ... plakalı ve kiralanmış 06 BH plakalı iki ayrı araçla bulundukları belirlendi.