Annesine üzüldü Google'a rakip oldu

Annesinin internetten topladığı yemek tarifleri kaybolunca site tasarlayıp, 6 ayda 8 bin kullanıcıya ulaşan Ali Babaoğlan, dünyayı değiştirecek 75 genç arasında gösterildi

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Her şey Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan Ali Babaoğlan'nın annesinin 2 yıldır internetten kopyalayıp biriktirdiği yemek tariflerinin kaybolmasıyla başladı. Öğrenci Ali Babaoğlan bunun üzerine internette kopyalanan ya da yazılanları saklamak ve bunları paylaşabilmek için bir site tasarlamaya karar verdi. Okuldan arkadaşı Aykut Karaalioğlu ile marro.ws'yi hazırlayan ve geçen yıl Mayıs ayında sitenin tanıtımını yapan Ali Babaoğlan, 6 ayda 8 bin kullanıcıya ulaştı. Bilgisayar firması IBM'in geçen yıl dünyayı değiştirecek 75 genç arasında gösterdiği ve okulunu bitirir bitirmez de iş verdiği 24 yaşındaki Ali Babaoğlan, projeleriyle hem Google'a hem de Facebook'a rakip olduklarını vurguladı.

'KALİTELİ İÇERİK VAR'
Babaoğlan, çalışmaları ve sistemin özellikleriyle ilgili şunları söyledi: "Şimdilik data topluyoruz. Mesela Google'ın elinde bir data var. Biz arama yaptığımızda o datadan arama yapıyoruz. Biz de böyle bir içerik oluşturmaya çalışıyoruz. Bize ücretsiz üye olan kişilerin neleri koplayıp saklandığını, nelerle ilgilendiğini depoluyoruz. Tabi üyelerimizin izin verdiği ölçüde. Google'dan farkımız kaliteli içeriğimiz, Facebook'tan farkımız ise insanların amaçsızca buluşması değil, bilgi paylaşımı esasına dayalı buluşmalarını ve yardımlaşmalarını sağlamak olacak. Bu sistem size not alma alanı sağlıyor. Bu notlara dünyanın her yerinden ulaşabiliyorsunuz ve sizinle benzer notları alan benzer konularla ilgilenen insanlara ulaşabiliyorsunuz. Mesela bir köşe yazısı ya da bir linki beğendiniz, kopya alırsınız. Sonra da büyük ihtimalle kaybolur onlar. Bizim sitemizle bu notlar asla kaybolmuyor.

'İKİ AYRI DESTEK ALDIK'
Yurtdışında bu tür projelere büyük ilgi var. Girişimciler gelecek vaat eden siteleri takip edip satın alıyor. Mesela Facebook Almanya'da kurulmuş bir site. ABD'li bir yatırımcı gelecek gördüğü için bu projede destek olup Amerika'ya taşınmasına vesile olmuş. Bize de iki ayrı girişimci farklı oranlarda destek verdi. Amacımız kısa zamanda bir numaralı arama motoru haline gelmek."