"Dere yatağını buldu"

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 21:03
ABONE OL

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye-Suriye arasındaki yakınlaşmanın "eksen kayması değil, normalleşme" olduğunu belirterek, "Dere yatağını buldu" dedi.

Türkiye-Suriye İş Konseyi toplantısında iş adamları tarafından "Filistin davasına verdiği destekle kalbimizi kazanan Erdoğan" anonsuyla kürsüye davet edilen Erdoğan, salondakileri "Selamın aleyküm" diyerek sözlerine başladı. Salondan da "Aleyküm selam" sesleri yükseldi.

ERDOĞAN'DAN EKSEK TARTIŞMASI YORUMU

Türkiye ile Suriye yakınlaştığı için ülkelerin dış politikalarında bir eksen kayması, bir yön değiştirme olmadığını belirterek, şunları söyledi: "Kim ne derse desin, kim hangi yorumu yaparsa yapsın. Ben tüm bu yorumları, ithamları art niyetli buluyorum. Art niyetli değilse bile cehaletten kaynaklandığını düşünüyorum. Türkiye ile Suriye yakınlaştığı için ülkelerimizin dış politikalarında bir eksen kayması, bir yön değiştirme olmuyor. Tam tersine ülkelerimizin dış politikaları normalleşiyor. Kardeşlerim, dere yatağında akar. Ne kadar farklı yerlere kaydırırsanız kaydırın er veya geç dere kendi yatağını bulur ve o yatakta akar. İşte şimdi dere yatağını buldu. Yanlış olan bugünkü yakınlaşma değildir, yanlış olan dün yaşanan soğukluktur, lüzumsuz gerginliktir, anlamsız uzaklaşmadır. Yanlış olan aramızdaki mayınlardır. Yanlış olan birbirimize olan ön yargılardır. Bugün bunların tamamını ortadan kaldırdık, kaldırıyoruz. Bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum, olması gereken yere geliyoruz. Normal bir ilişki tesis ediyoruz. Olması gereken budur. Kardeşler, akrabalar arasında olması gereken iletişim ve işbirliğini kuruyoruz."

Erdoğan "Biz Casyun tepesinden Şam'a baktığımızda bize yabancı bir şehri seyretmiyoruz, eminim ki sizlerde Topkapı sırtlarından Boğaz'a baktığınızda yabancı bir şehri seyretmiyorsunuz." dedi.

İki ülkenin işbirliğinin dünyaya örnek olacağını söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dış politikalarımızda dayanışma içinde yardımlaşma içinde olmak birbirimizi desteklemek eksen kayması mıdır? Yoksa normalleşme midir? Tabii ki normalleşmedir? İşte bu başarıldı. Tüm dünya bunu böyle görmek durumundadır. Bunu böyle anlamak zorunda. Biz dış politikamızı birilerinin vereceği talimata göre belirleyemeyiz, biz dış politikamızı kendimiz belirleyeceğiz. Bunu böyle halletmek durumundayız."

GELECEĞİ İNŞA EDECEĞİZ

Erdoğan, işadamlarına Türkiye ve Suriye'nin geleceği birlikte inşa ettiğini de belirterek " Şimdi biz geleceğin Orta Doğu'daki aksiyoner bir yapısını inşa edeceğiz. Bu bir şeyi sağlayacak, sadece Türkiye-Suriye ilişkilerini değil Orta Doğu barışının alt yapısını, zeminini de bu güçlendirecektir, bunu böyle bilin." Dedi. İşadamlarının önünde büyük fırsat olduğunu vurgulayan Erdoğan