Erdal'a tecilli hapis cezası

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 16:20
ABONE OL
Belçika yargısı, Sabancı süikastı sanıklarından, halen'firari' olan Fehriye Erdal'ı, Belçika'da işlediği suçlar nedeniyle, 2 yıl 'tecilli' hapis cezasına çarptırdı.

Belçika'nın Brüksel temyiz mahkemesi, 1999 yılında, Belçika'nın Knocke-Heist şehrinde operasyon sonucu yakaladığı ve sahte pasaport taşımak, ruhsatsız silah kullanmak, çete kurmaktan yargıladığı Fehriye Erdal'ın da aralarında bulunduğu DHKP-C'nin bazı üyelerine ilişkin on yıldır sürdürdüğü davasını nihayet dün sonuçlandırdı.

DHKP-C'yi bir 'terör örgütü' olarak değil, "suç örgütü" olarak tanımlayan mahkeme, Erdal ve iki arkadaşına tecilli hapis cezası verdi. Buna göre, DHKP'nin üyeleri olan Musa Asoğlu'ya ise 3 yıl tecilli, Kaya Saz'a da 2 yıl tecilli hapis cezası aldı. Bu da, eğer Erdal ve arkadaşlarının hapis cezaların, Belçika'da bir başka olaya karışmaları durumunda işleme konulacak anlamına geliyor. DHKP-C'nin Belçika sözcüsü olarak bilinen Bahar Kimyongür ise serbest bırakıldı. Tarafların karara itiraz hakkı olmasına rağmen, kimsenin yüksek mahkemeye gitmesi beklenmiyor. Zaten üç yıl önce Belçika güvenlik görevlilerinin elinden kaçan Erdal halen 'firarda' bulunuyor.

Türk Tarafının Avukatı Vinke: "Tatmin Oldum!"

Davada muadil taraf olan Türk tarafını temsil eden avukat Kris Vinke, Sabah'a yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: "Karardan tatmin oldum. Bu karar, daha önce alınıp, bozulan karardan çok daha iyi. Mahkemenin DHKP-C'yi 'terör örgütü' olarak kabul etmemesinin tek nedeni, bu kişilerin yakalandıkları 1999 tarihinde Belçika yasalarında 'terör örgütünün' tanımının yapılmamış olmasıdır. Terör örgütü tanımı, yasalara çok sonra, 2004 yılında girdi. Bizim için burada önemli olan ise kararda bu suç örgütünün Türk devletine karşı olduğu ve yasal olmayan faaliyetler gösterdiğinin kararda açıkça ifade edilmesidir."

Erdal'ın Avukatı Fermon: "Bu iş burada biter."

DHKP-C üyelerinin avukatlığını üstlenen Belçika'nın ünlü avukatlarından olan Jan Fermon ise kararı bozdurmak için girişimde bulunmayacaklarını şu sözlerle açıkladı: "Yüksek mahkeme bunu bozabilir. Ama artık bu son karar. Bu kararın alınmasının bu kadar uzun sürmesi, savcıların bunu uluslar arası terör konusu haline sokmak istemeleriydi. Bu kararla, ikinci kez bu iddia reddilmiş oldu." On Yıldır Sürüncemedeydi..

Belçika yargısı önünde son on yıldır duran bu dosya tam anlamıyla sürüncemedeydi. Zira 1999 yılında bazıları suçüstü yakalanan örgüt üyeleri hakkında verilen cezaların tümü 2007'de Belçika Yargıtayı'nca bozulmuş, tutuklu ve hükümlülerin tümü serbest bırakılmıştı. Erdal hakkındaki karar da "adli hata yapıldığı" gerekçesiyle iptal edilmişti. Anvers Temyiz Mahkemesi de Yargıtay'ı izleyerek, sanıkları serbest bırakmış, bu kişilerin ve bağlı bulundukları DHKP-C'nin Belçika dışındaki eylemlerini dikkate almayı da reddetmişti. Federal Savcılığın itirazı üzerine Belçika Yargıtayı, Anvers Temyiz Mahkemesi'nin kararını bozarak, sanıkların tekrar yargılanmasını son olarak Brüksel Temyiz Mahkemesi'ne bırakmıştı.

Sabancı Davası Halen Beklemede

Öte yandan 1996 yılında Özdemir Sabancı'nın Türkiye'de uğradığı süikast sanıklarından da olan Fehriye Erdal'a ilişkin, Sabancı dosyası duruşmasının görülmesine ise Belçika yargısında sürüyor. Belçika yargısı, bu davada ise Erdal'ın Türkiye'de terör eylemlerine karışıp karışmadığı ve Türkiye'de işlediği suçlardan ötürü Türkiye'ye verilmese bile en azından Belçika'da yargılanıp yargılananayacağına karar verecek. Sabancı'nın avukatı Fernand Schmitz, Sabah'a yaptığı değerlendirmede, "Bu kararın, Sabancı kararını etkileyeceğini zannetmiyorum. Ama Sabancı'ya ilişkin kararın da gelecek yıl sonuçlanmasını bekliyorum. Sonucun ne olabileceğini bilemiyorum. Ama Belçika'da genel olarak Türkiye'deki insan haklarına ilişkin olumsuz bir genel görüş olduğu da gerçek" diye konuştu.

Belçika adaleti, uzun yıllar süren bir yargılama sürecinin ardından geçen yıl ağır hapis cezalarına çarptırdığı, ancak adli bir hata nedeniyle kararlarını iptal ederek serbest bıraktığı terör örgütü DHKP-C üyelerini yakalayıp yargılamak yerine bu kez serbest bıraktı. Sabancı suikasti sanığı firari Fehriye Erdal`ı 2 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme tutuklu kaldığı süreyi gözönüne alarak tahliye kararı verdi.
Anvers Mahkemesi, sanıkların bazılarına daha önce verilen cezaları geniş ölçüde hafifletirken bazı sanıklar beraat etti. DHKP-C`nin lideri Dursun Karataş ile Zerrin Sarı, Şükriye Akar ve Bahar Kimyongür beraat ettiler.

6 yıl hapis yerine beraat

Firarda bulunan terörist Fehriye Erdal 2, Musa Asoğlu 3 yıl, Kaya Saz 21 ay hapis ile çeşitli para cezalarına çarptırıldılar. Hapis cezası alan sanıkların daha önce tutuklu bulundukları süreler dikkate alındığından, tutuklanmalarına gerek görülmedi. Erdal ve terör örgütü DHKP-C üyesi 10 sanığı Belçika`da işledikleri suçlardan yargılayan Bruges Ceza Mahkemesi, 2006`da 4 ila 6 yıl arasında hapis cezaları vermişti. Gent Temyiz Mahkemesi de bu cezaları onamıştı. Karardan 2 gün önce göz hapsindeyken "izini kaybettiren" Fehriye Erdal ile Dursun Karataş ve Zerrin Sarı firar etmişti.

DHKP-C`yi de akladılar

Belçika adaleti, daha önceki kararların aksine, DHKP-C`yi de "terör örgütü" olarak nitelendirmeyi reddetti. Cezaya çarptırılan sanıklara yönelik ithamlar arasında, sadece silah ve sahte belge bulundurmakla, kullanmak yer aldı. Mahkemenin gerekçeli kararında, savcılığın, DHKP-C`nin bir terör örgütü, sanıklarınsa terör örgütü üyesi olduklarını, bir çete veya suç örgütünün söz konusu olduğunu somut verilerle kanıtlayamadığı belirtildi. Müdahil taraf olan Türk devletinin iddia ve kanıtları da yetersiz bulundu.

*Siyaset haberlerine ulaşmak için tıklayınız

*Gündem haberlerine ulaşmak için tıklayınız

*Anasayfaya dönmek için tıklayınız