TSK'dan suikast iddiası için açıklama

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 18:15
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığından, 19 Aralıkta Ankara'da iki askeri personelin şüphe üzerine yakalanıp daha sonra serbest bırakılmasına ilişkin olarak yapılan açıklamada, ''Söz konusu askeri personel, uzun süredir devam eden, kastedilen bölgeye yakın bir yerde oturan ve bilgi sızdırdığı iddia edilen bir askeri personel hakkında bilgi toplamak üzere görevlendirilmişlerdir'' denildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda, 19 Aralık Cumartesi günü, Ankara Emniyet Müdürlüğüne bağlı polislerin, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla, kamuoyuna yansıyan bir olaya el koyduğu ve olayın halen Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma safhasında olduğu bildirildi.
Soruşturmaların gizliliğinin bir hukuk kuralı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ancak, son zamanlarda yaşanan bazı olayların, bu hukuk ilkesinin Türkiye'de geçerliliğini büyük ölçüde yitirdiğini gösterdiği ifade edildi.

Olaya ilişkin detayların büyük ölçüde 21 Aralık 2009 tarihinden itibaren medyada yer almaya başladığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Olayın genel hatlarıyla medyada yer almasıyla, olayın sadece bazı makamlarda bulunan detaylarıyla, yorum ve değerlendirmelerle medyada yer alması farklı bir husustur.
Türk Silahlı Kuvvetleri, her şeye rağmen hukuk kuralları çerçevesinde sorumlu ve soğukkanlı hareket etmeye özen göstermektedir.
Ancak gelinen noktada Türk Silahlı Kuvvetleri, yürütülen soruşturmanın sağlıkla yürütülmesine zarar vermeden, aşağıdaki bilgileri de kamuoyu ile paylaşmaya mecbur edilmiştir.
19 Aralık 2009 günü saat 17.10 civarında iki askeri personel, şüphe üzerine yakalanmışlardır. Kaba üst aramaları yapılan personelin, kendilerinin askeri personel olduklarını beyan etmeleri üzerine; Merkez Komutanlığı görevlileri de olay yerine çağrılmıştır.
İki personelin üst araması ve iki aracın aranması 23.30'a kadar sürmüş ve aramaların bitiminde, olay yerinde tutanak tutulmuştur.
Tutanağa göre; gerek personel gerekse de araçlarda herhangi bir silaha, mühimmata, ses kayıt cihazına, teknik takip teçhizatına ve diğer herhangi bir suç unsuruna rastlanmamıştır.
Yine bu tutanakta, adres yazılı bir notun askeri personelin birisinin elinden alındığı ibaresi yer almaktadır.
Yakalanan personelin konutlarında, Cumhuriyet Savcısının da katılımıyla, aynı günün gecesi 00.30–04.30 saatleri arasında aramalar gerçekleştirilmiştir.
Konutlarda yapılan aramaların sonucunda tanzim edilen tutanaklardan; bu aramalarda da gözle tespit edilen herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı anlaşılmaktadır.
Personele ait bilgisayarlarla, çeşitli sayıda elektronik veri depolama araçlarına ise el konulmuştur.
Konut arama işlemi tamamlandıktan sonra personel, Cumhuriyet Savcısı tarafından, başkaca bir işlem yapılmaksızın serbest bırakılmıştır.
Söz konusu askeri personel, uzun süredir devam eden, kastedilen bölgeye yakın bir yerde oturan ve bilgi sızdırdığı iddia edilen bir askeri personel hakkında bilgi toplamak üzere görevlendirilmişlerdir.
Türk Silahlı Kuvvetlerinden kimse, birçok kimsenin yaptığı gibi, yürütülmekte olan bir soruşturma hakkında değerlendirme yapmasını ve kendini yargı yerine koyarak hüküm vermesini beklememelidir.
Netice olarak; adres yazılı notun askeri personelin üzerinde bulunmasına ilişkin farklı iddialar olup bu iddiaların hangisinin doğru olduğu, personele ait el konulan bilgisayarlarla, çeşitli sayıda elektronik veri depolama araçlarında suç unsuru oluşturabilecek bir hususun olup olmadığı ve ileri sürülen diğer iddiaların doğru olup olmadığı soruşturma neticesinde ortaya çıkacaktır.''

*"Krokiler, Arınç'tan sonra Meclis Başkanı'na uzandı" haberi için tıklayınız

*Siyaset haberlerine ulaşmak için tıklayınız

*Gündem haberlerine ulaşmak için tıklayınız

*Anasayfaya dönmek için tıklayınız