Barzani, Mahmur'a TBMM heyeti istedi

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Bağdat ve Erbil'de Kandil'i tasfiye ve Mahmur'u boşaltma planında çetin bir pazarlık yaşandı. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Mahmur Kampı'nın boşaltılmasına karşılık Kerkük'ü gündeme getirerek "Kerkük'te nasıl ki inisiyatif bizde değilse, Mahmur'da da aynı durum söz konusu. Mahmur Irak merkezi yönetimin kontrolünde" dedi. Üçlü zirvede, PKK'nın Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçişini engellemek için güvenlik koridoru oluşturulması önerisi tartışıldı. Kürt yönetimi Mahmur Kampı'na TBMM'den bir heyet gönderilmesini istedi. Barzani, PKK'nın kalıcı bir şekilde silah bırakması için örgüt yönetimi ile görüşeceğini bildirdi. Türkiye, ABD ve Irak'tan oluşan üçlü zirvede şu öneriler gündeme geldi:

Kürt yönetimi, "Mahmur'a Meclis'ten heyet gelsin ve burada yaşayan ailelerle konuşsun. Unutmayın ki Mahmur Kürt yönetiminin denetimi dışında sorunlu bir bölgede. Siz kararlılığınızı ortaya koyun" çağrısı yaptı.

Barzani Mahmur'a karşılık masaya Kerkük'ü getirdi. Barzani, "Kerkük merkezi hükümetin denetiminde. Mahmur Bölgesi'nden bizi sorumlu tutuyorsanız Kerkük de sorunlu bölge. O zaman Kerkük'ü Kürt bölgesine alalım" dedi.

Irak yönetiminin Mahmur raporuna göre kampta, 250'si üniversiteli olmak üzere 3 bini aşkın öğrenci var. 120 üniversite mezununun diplomasına Türkiye'de denklik verilmesi, gençlerin askerlik sorununun çözülmesi ve yeni doğan çocuklara nüfus kağıdı verilmesi istendi.

Türk heyetinin sınır hattında korunaksız ve sızmalara açık bir durum bulunduğu tespitine karşılık Irak tarafından konuşlanmak üzere ortak birlik oluşturulması gündeme geldi.