Kurban vurgunu 40 milyon lira

"Kurban bağışı ihalesinde usulsüzlük"ten gözaltına alınanlar dün mahkemeye sevk edildi. TOBB Başkan Yardımcısı Yavuz dahil 11 kişi serbest bırakıldı, 20 kişi tutuklandı

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla 8 ilde başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan, aralarında TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Salih Güloğlu, LÖSEV Başkanı Üstün Ezer'in de yer aldığı 31 kişi dün Ankara Adliyesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. Başkanların da aralarında bulunduğu 11 kişi serbest bırakılırken, 20 kişi tutuklandı. Soruşturmada, Yavuz Et Firması'nın sahibi TOBB Başkan Yardımcısı Yavuz ve May Et. firması yetkilisi Mehmet A'nın yeterli rekabet ortamı olmaksızın ve şartnamede belirtilen hükümlere haiz olmamalarına rağmen kesim ihalelerini aldığı iddiaları mercek altına alındı. Savcılık, May Et firmasının vergi borcu olmasına rağmen ihaleye katılarak almasına göz yumulduğunu öne sürdü. Yavuz'un Özşah adlı firmasının ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bile kaydının olmadığı ancak buna rağmen Mehmetçik Vakfı'nın ihalelerini aldığı da iddia edildi.

4 BAŞKAN SERBEST

May Et firmasının, Mehmetçik Vakfı'ndan yaklaşık 6-7 milyon lira daha alacağının bulunduğu öğrenilirken, Türkiye Mehmetçik Vakfı'nın piyasada 27 liraya yapılan büyükbaş kurban kesimlerini şebekeye 630 liraya yaptırdığı belirtildi. Zanlıların 2006'dan bu yana vekaletle kurban kesim ihalelerine girdiği belirtiliyor. Kameralı takipte dinen kurban olamayacak buzağıların kesildiği tespit edildi. Soruşturmada bir din görevlisi de gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan zanlılar hakim karşısında dün gece 01.00'e kadar tek tek savunma yaptı. Nöbetçi Ankara 10'ncu Sulh Ceza Mahkemesi, Mehmet Cengiz, Salih Güloğlu, Üstün Ezer ve Faik Yavuz'un da aralarında bulunduğu 11 kişiyi serbest bıraktı. 20 zanlı ise "ihaleye fesat karıştırmak", "nitelikli dolandırıcılık" ve "sahtecilik" suçlarından tutuklandı.