TSK: O subaylar köstebeği izliyordu

Genelkurmay, Arınç'ın evi yakınlarında gözaltına alınan iki askerle ilgili olarak "TSK'dan bilgi sızdıran personelin peşindeydiler" dedi

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında gözaltına alınan iki subayın TSK'dan bilgi sızdıran bir personeli takip için bölgede görevlendirildiği açıklandı. Hükümet kanadının "vahim" olarak nitelediği olayla ilgili dün akşam açıklama yapan Genelkurmay, "soruşturmanın gizliliğinin bir hukuk kuralı olduğunu" ancak TSK'nın bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya "mecbur edildiğini" vurguladı. Açıklamada şöyle denildi:

EMNİYET EL KOYDU: 19 Aralık'ta, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, savcı talimatıyla, kamuoyuna yansıyan bir olaya el koymuş olup, olay halen soruşturma safhasındadır.

GİZLİLİK İLKESİ GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ: Soruşturmaların gizliliği bir hukuk kuralıdır. Ancak, maalesef son zamanlarda yaşanan bazı olaylar, bu hukuk ilkesinin ülkemizde geçerliliğini büyük ölçüde yitirdiğini göstermektedir.

BAZI MAKAMLAR: Olayın genel hatlarıyla medyada yer alması ile sadece bazı makamlarda bulunan detaylarıyla, yorum ve değerlendirmelerle medyada yer alması farklı bir husustur.

MECBUR EDİLDİK: TSK, yürütülen soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine zarar vermeden, aşağıdaki bilgileri de kamuoyu ile paylaşmaya mecbur edilmiştir.

TUTANAKTA NELER VARDI?: 19 Aralık 2009 saat 17:10 civarında iki askeri personel, şüphe üzerine yakalanmışlardır. Kaba üst aramaları yapılan personelin, askeri personel olduklarını beyan etmeleri üzerine; Merkez Komutanlığı görevlileri de olay yerine çağrılmıştır. İki personelin üst araması ve iki aracın aranması 23.30'a kadar sürmüş ve olay yerinde tutanak tutulmuştur. Tutanağa göre; gerek personel gerekse de araçlarda herhangi bir silaha, mühimmata, ses kayıt cihazına, teknik takip teçhizatına ve herhangi bir suç unsuruna rastlanmamıştır.

ADRES YAZILI NOT: Tutanakta, adres yazılı bir notun askeri personelin birisinin elinden alındığı ibaresi yer almaktadır.

GECE 4 SAAT ARAMA: Personelin konutlarında, savcının da katılımıyla, aynı gün 00.30-04.30 saatleri arasında aramalar gerçekleştirildi. Tutanaklardan; bir suç unsuruna rastlanmadığı anlaşıldı. Bilgisayarlarla, veri depolama araçlarına ise el konuldu. Personel daha sonra serbest bırakıldı.

BİLGİ TOPLUYORLARDI: Söz konusu askeri personel, uzun süredir devam eden, kastedilen bölgeye yakın bir yerde oturan ve bilgi sızdırdığı iddia edilen bir askeri personel hakkında bilgi toplamak üzere görevlendirilmişlerdir.

YARGI DEĞİLİZ: TSK'dan kimse, birçok kimsenin yaptığı gibi, yürütülmekte olan bir soruşturma hakkında değerlendirme yapmasını ve kendini yargı yerine koyarak hüküm vermesini beklememelidir.

NOTLA İLGİLİ İDDİALAR FARKLI: Adres yazılı notun askeri personelin üzerinde bulunmasına ilişkin farklı iddialar olup, hangisinin doğru olduğu, suç unsuru oluşturabilecek bir hususun olup olmadığı soruşturma neticesinde ortaya çıkacaktır.

'FARKLI İDDİA' VURGUSU
Genelkurmay'ın "farklı iddialar" olarak açıklık getirmeye çalıştığı olaylardan birinin Seferberlik Tetkik Kurulu'nun faaliyeti olduğu belirlendi. Hükümetin etkili bir ismi, "Bize gelen bilgiler Çukurambar'ın yeni gelişen bölge olduğu, savunma planlarında devlet büyüklerini koruma önlemi için burada keşif yapıldığı yönünde. Görüntüdeki gerekçe bu ama emir komuta zinciri bizim dışımızda. Allah bilir asıl gerekçe nedir?" dedi.

10 YENİ İSİM
Olayla ilgili soruşturma da genişletiliyor. Gözaltına alınan Albay E.Y.B.'nin üst aramasında özel kuvvetlerde görevli subayların isimlerinin olduğu 10 kişilik liste ele geçirildiği ortaya çıktı. Söz konusu subayların bir hücre yapılanması içinde olup olmadığı araştırılıyor. Emniyet'teki inceleme sonrasında Arınç'ın ev adresinin kim tarafından yazıldığı, krokinin hangi elin ürünü olduğu saptanacak. Bu arada dinlenme olasılığına karşı Arınç'ın evinde böcek araması yapıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan subaylar ile listede adı bulunan askerlerin bölgede ev kiralayıp kiralamadığı da araştırılıyor.

YANIT BEKLEYEN SORULAR
Takip edilen askeri personel hakkında bir yargı kararı var mı?
Bilgi sızdırdığı iddia edilen askeri personel, Bülent Arınç'a mı, siyasilere mi, sivillere mi yoksa başka bir istihbarat örgütüne mi bilgi veriyordu? Hakkında bilgi toplanan personelin Arınç'ın evinin yakınında oturması tesadüf mü?
Fiziki takip neden aylarca sürdü. Bunu bir albayın yapması olağan mı?
Albayın üzerinden sahte sarı basın kartı çıktığı iddiası doğru mu? O zaman bu kart ne için kullanılıyordu?
Subayların araç kiralama yoluna gitmelerinin sebebi nedir?

GÖREV BELGESİ ÇIKMADI
Öte yandan Genelkurmay'ın açıklamasının ardından Arınç'ın yaşadığı 35 daireli apartmanda bir askeri personelin ikamet etmediği bilgisi verildi. "Görevdeyiz" diyen iki subayın üzerinden görevlendirmeye ilişkin bir belge çıkmadı. Askeri birimlerden