Ergenekon davasında 3 tahliye

'Birleştirilen Ergenekon' davasının 28. oturumunda tutuklu sanıklardan USİAD eski Genel Sekreteri Birol Başaran, teğmen Melih Yüksel ve taksi şoförü Süleyman Solmaz hakkında tahliye kararı verildi.

Cumartesi 26.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 26.12.2009 10:08
ABONE OL
Oy çokluğuyla diğer tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddine ilişkin verilen ara kararda Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Mustafa Özbek'in de aralarında bulunduğu 8 sanığın tahliye edilmesi gerektiği yönünde karşı oy kullandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri cezaevindeki mahkeme salonunda görülen 'Birleştirilen Ergenekon' davasının 28. duruşmasında mahkeme heyeti, yapılan talepleri 2,5 saatlik arada değerlendirdi. Heyetin verdiği kararı üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu okudu.

Kararda, suç vasıflarının değişme ihtimali değerlendirilen tutuklu sanıklardan USİAD eski genel sekreteri Birol Başaran, teğmen Melih Yüksel ve taksi şoförü Süleyman Solmaz hakkında tahliye kararı verildiği belirtildi. Diğer tutuklu sanıkların tahliye talepleri ise oy çokluğuyla reddedildi. Ancak Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, tutuklu sanıklardan 8'i hakkında çeşitli gerekçelerle tahliye kararı verilmesi gerektiği yönünde karşı oy kullandı.

Başkan Köksal Şengün'ün muhalefet şerhine göre tutuklu sanıklardan Mustafa Ali Balbay ve Ahmet Tuncay Özkan'ın üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyetleri, delil durumları, savunmalarındaki anlatımları, toplum içindeki konumları, suç vasıflarının değişme ihtimalleri gözönünde bulundurularak tahliye edilmeleri gerektiği belirtildi.

Kararda Başkan Şengün, Türk Metal sendikası Genel Başkanı olan tutuklu sanık Mustafa Özbek hakkında ise suç vasıfı, delil durumu, suç vasfının değişme ihtimali ve toplum içindeki konumu da dikkate alınarak tahliyesine karar verilmesi geriktiğini ifade etti.

Başkan Şengün'ün muhalefet şerhinde, tutuklu sanıklar Kurmay Albay Mustafa Koç, İbrahim Şahin'in korumalığını yaptığı ileri sürülen polis memuru Kenan Temur, Teğmen Emre Baltacı, polis memuru Mehmet Dalagan ve Astsubay Üsçavuş Ali Oktay Şahbaz'ın da üzerlerine atılan suç vasfı ile delil durumu, suç vasıflarının değişme ihtimali ve resmi görevli olduğunun dikkate alınarak tahliyesine karar verilmesini istediği belirtildi.

28 Aralık 2009 tarihinde Ergenekon ana davasının görülmeye devam edilecek olması nedeniyle duruşma 11 Ocak 2010 tarihine ertelendi.

TAHLİYE KARARI ÇIKAN BİROL BAŞARAN, SÜLEYMAN SOLMAZ VE ÜSTEĞMEN MELİH YÜKSEL CEZAEVİNDEN AYRILDI

Ergenekon Davası kapsamında tutuklu bulunan ve haklarında tahliye kararı verilen USİAD Yönetim Kurulu Üyesi Birol Başaran ve taksi şoförü Süleyman Solmaz Silivri Cezaevi'nden, Üsteğmen Melih Yüksel ise Hasdal Askeri Cezaevi'nden ayrıldı.

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan ve haklarında tahliye kararı verilen Birol Başaran'ı ve Süleyman Solmaz'ı cezaevi önündü aileleri karşıladı. Birol Başaran tutuklanmasına ilişkin, "Üzgünüm. Buradaki suçsuz arkadaşların içerde kalmasından dolayı sevinemiyorum ancak onlar bizim tahliye edilmemize sevindi. Ayrıca buradaki hakim ve savcıların da yükü ağır. Süreç yavaş işliyor." diye konuştu.

Başaran ve Solmaz özel araçları ile cezaevinden ayrıldı. Üsteğmen Melih Yüksel ise tutuklu bulunduğu Hasdal Askeri Cezaevi'nden tahliye edildi.