Erdoğan: İlaçlar markette satılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Marketlerde ilaç satılmasına yönelik çalışma yürütüyoruz" dedi.

Pazar 27.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009 22:09
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DEİK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, eczacılık konusunda da batının limitleri ne ise onu uygulayacaklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"İlaç şirketleriyle anlaştık ama eczacılar 'olmaz' dedi. Biz de dedik ki 'size 15 ocak gününe kadar müsaade' Artık ABD'de olduğu gibi marketlerde de ilaç satılmasına yönelik bir çalışma yürütüyoruz."

Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde SSK hastanelerinde ne kadar eczane varsa hepsini kapattıklarını, 2003'ün rakamıyla yaklaşık 2,5 katrilyonluk bir kaynağı o günün eczanelerine devrettiklerine dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Biz şimdi ne yaptık? Biz de diyoruz ki kardeşim buyurun size 15 Ocak'a kadar müsaade direkt olarak gelirsiniz SGK ile anlaşmanızı yaparsınız ve anlaşmayı da yapmak suretiyle biz eczacılarla baş başa bu işi götürürüz. Artı aynen Amerika'da olduğu gibi artık marketlerde, süpermarketlerde ecza ile ilgili stantlar kurulmasına yönelik de bir çalışmayı ayrıca yürütüyoruz. Bu işi geliştireceğiz. Bunun başka çaresi yok. Tekel oluşturmayacağız. Her yerde rekabet alanını geliştireceğiz. Bilimden sanata her yerde. Bunu yapmak durumundayız. Aksi takdirde uluslararası camiada biz o beklediğimiz sıçramayı yapamayız."

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ'NDEN BAŞBAKAN'A TEPKİ

Türk Eczacıları Birliği'nden yapılan açıklamada, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın marketlerde eczane açılmasına ilişkin düzenleme yapıldığına yönelik açıklaması, ilgili bürokratların Başbakan'ı yanlış yönlendirmesi sonucu yapıldığına inanıyoruz'' denildi.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılmış olduğu bir açılış töreninde ''marketlerde eczane açılmasına ilişkin düzenleme yapıldığına yönelik değerlendirmesiyle'' ilgili yazılı açıklama yaptı. ''Açıklamanın ilgili bürokratların Sayın Başbakan'ı yanlış yönlendirmesi sonucu yapıldığına inanıkları'' belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Aynı bürokratların 4 Aralık günü eczanelerin önemli bir kısmının kapanmayacağını ileri sürdüğünü ama 4 Aralıkta her siyasi görüşten, Türkiye'nin her yerinde eczacıların yüzde 100'e yakınının eczanelerini kapattığını hatırlatıyoruz. Aynı bürokratların, 24 bine yakın eczacının gönderdiği 'birliğim olmadan sözleşme imzalamayacağım' dilekçelerine rağmen, 16 Ocak gününe kadar binlerce eczanenin tek tek sözleşme imzalayacağı yönünde telkinde bulunduğunu ama bunun da gerçekleşmeyeceğini gördüklerini biliyoruz.''

Açıklamada, ilaçların marketlerden satılmasının eczanelerin yaşamasından öte, hastaların yaşaması için çok büyük bir tehlike oluşturduğu ileri sürüldü. Bu sistemin, dünyada sadece ABD'de yaygın olarak uygulanıldığı belirtilen açıklamada, söz konusu sistemin sadece ''ilaç şirketlerinin çıkarlarını korumaya yönelik'' olduğu öne sürüldü. Amerika'nın bu sistem nedeniyle kişi başı ilaç harcamalarının en yüksek olduğu ülke olduğu iddia edilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

''Bunun hükümetimizin 'tasarruf' yaklaşımı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Sadece reçetesiz ilaçlarını markette sattıran bazı Batılı ülkelerin bundan bile geri dönmeye başladıklarına dikkati çekiyor, bu sistemin Türkiye'de uygulanmasının akılcı olmayan ilaç kullanımının, buna bağlı sağlık zararlarının ve maliyetlerinin katlanarak artıracağının altını çiziyoruz. Sorunun çözülmesinin yolu, hasta sağlığını ve eczacılık mesleğini tehlikeye atmak, ortadan kaldırmak değil, eczacıların ve hastaların yaşamasına izin verecek düzenlemeler yapmaktır. Türk Eczacıları Birliği, eczacının, hastanın ve kamunun yararını aynı anda ve birlikte gözetecek çözümlerden her zaman yana olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir.

Bu vesileyle, Sayın Başbakan'ı doğrudan bilgilendirmek amacıyla geçtiğimiz günlerde ilettiğimiz randevu talebimizi yeniliyoruz. Sayın Başbakan'ın müdahalesi ile eczacılarımızın birikmiş sorunlarını çözecek, hastalarımıza hak ettikleri ilaç eczacılık hizmetinin sunumunu sürdürecek, yeni sorunlar değil var olan sorunlara çözüm üreten bir sözleşmenin 15 Ocak tarihine kadar Birliğimiz ve SGK arasında imzalanabileceğine olan inancımızı tekrarlıyoruz.''