İkinci gece operasyonu

Kriz çıktı: Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki önceki günkü aramada askerler, hassas bilgilerin olduğu "kozmik büro"da arama izni vermedi. Savcılar odayı mühürledi. Dün gece yeniden arandı: Savcılar, mühürlü odada arama için bu kez yeni bir mahkeme kararıyla dün saat 21.30 sıralarında Seferberlik Bölge Başkanlığı'na gitti

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiasıyla ilgili soruşturma, şok edici gelişmelerle genişletilerek sürdürülüyor. Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'nda önceki gün yapılan aramada hakim ve savcılar, ellerindeki mahkeme kararının yeterli olmadığı gerekçesiyle çok gizli belgelerin bulunduğu odaya sokulmadı. Savcılar tarafından "kırmızı mühürle" kapatılan oda için dün yeni bir karar çıkarıldı. "Kozmik büro" olarak da anılan odada ikinci operasyon dün gece gerçekleştirildi.

YENİ KARAR ÇIKARILDI
Önceki gün gizli bölümlerdeki evrakı incelemesine izin verilmeyen savcılar, Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nden yeni karar çıkarttı. Mahkeme'nin yeni kararında bu kez, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 125'inci maddesine göre içeriği devlet sırrı niteliğindeki belgelerin hakim tarafından incelenmesine izin verilmesinin yasal zorunluluk olduğu vurgulandı. Bu çerçevede, önceki gün girilemeyen mühürlü oda ve bölümlerde de inceleme yapılmasına olanak verecek yeni bir karar çıkarıldı.

HAKİM KAYAN DA GELDİ

Askeri yetkililerle Savcı Özcan arasındaki bu anlaşmazlık, "hakimin yerinde inceleme yapması" formülüyle çözüldü. Bunun üzerine, saat 00.15 sıralarında, Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'na Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Kadir Kayan ile soruşturmayı bizzat yürüten Savcı Mustafa Bilgili geldi. Hakim Kayan ile Savcılar Özcan ve Bilgili denetiminde gerçekleştirilen operasyona, Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki görevliler de nezaret etti. Arama sabah saatlerine kadar sürdü. Genelkurmay'a doğrudan bağlı bir birimde ilk kez yapılan arama sonrasında Seferberlik Ankara Bölge Başkanı Albay Y.A.'nın da aralarında bulunduğu 8 askeri personel gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar içinde, Arınç'ın evinin yakınlarında yakalanan albay E.Y.B. ile binbaşı İ.G.'nin de olduğu, diğer 5 askerin ise, albay E.Y.B.'nin üzerinden çıkan listede yer aldığı öğrenildi. Gözaltına alınan askeri personel daha sonra Ankara Merkez Komutanlığı'na götürüldü. 8 askerin gözaltına alınmasında Başbakan Yardımcısı Arınç'ın evinin yakınında yakalanan albay E.Y.B ve binbaşı İ.G'nin bilgisayalarında çıkan "izleme/takip" programının da etkili olduğu belirtildi. 10 saat 16 dakika süren ilk aramanın ayrıntıları şöyle:

MAHKEME KARARI ALINDI: Başbakan Yardımcısı Arınç'a yönelik suikast iddiasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcılığı, 25 Aralık Cuma günü mesai saati bitimi öncesinde Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'nda arama kararı için Mahkemeye başvurdu. 11. Ağır Ceza Mahkemesi başvuruyu kabul etti ve "genel arama" kararı çıkarttı.

ARAMAYI 5 SAVCI GERÇEKLEŞTİRDİ: 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin arama kararı vermesinden sonra TCK'nın 250'nci maddesi çerçevesinde görevlendirilen özel yetkili Savcı Şemsettin Özcan'ın başkanlığında 5 savcı Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'na giderek mahkeme kararı tebliğ edildi. Arama bir askeri savcının gözetiminde yapıldı.

8 PERSONELİN ODASI TEK TEK ARANDI: Savcılar aramayı Bülent Arınç'ın evinin yakınlarında yakalanan albay E.Y.B ile binbaşı İ.G.'nin odasından başladı. Daha sonra Seferberlik Ankara Bölge Başkanı Albay Y.A'nın odası ile bazı askeri personelin kullandığı odalarda arama yapıldı.

GİZLİ BELGE ODASI KRİZİ: Aramanın ilerleyen saatlerinde askeri yetkililer Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan "genel arama" kararına rağmen gizli evrakın şifreli kilit altına alındığı özel odada arama ve bazı belgeler üzerinde inceleme yapılmasına izin vermedi.

NÖBETÇİ HAKİM ÇAĞRILDI: Aramayı yürüten savcı Şemsettin Özcan, sabah saat 02.30'a kadar süren görüşmelerden sonuç alamayınca, arama kararını veren 11. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Kadir Kayan durumdan haberdar edildi. Bunun üzerine benzerine rastlanmayan bir olay yaşandı. Arama kararını veren nöbetçi hakim Kayan, Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'na geldi.

MÜHÜR SIKINTISI: Hakim Kayan'ın alınan kararın kapsamını anlatması da sonucu değiştirmedi. Sabah saat 05.46'ya kadar Genelkurmay, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Adli Müşavirlik ve Soruşturma savcıları arasında başdöndüren bir trafik yaşandı. Çok gizli evrakın bulunduğu odaya girilemeyince hakim ve savcılar dünkü aramanın dayanağı olan yeni kararın çıkartılması için Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndan ayrıldılar. Genel evrak odasına girilemeyince, savcılar bu bölümü mühürleterek kontrol altına aldırdı.