Savcı: Polisin bir suçu yok, Mazlum orada olmamalıydı

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
İstanbul Bostancı'da terör örgütü Devrimci Karargâh'a yönelik operasyon sırasında olay yerinden geçen garson Mazlum Şeker'i (16) öldüren kurşun bulunamadı. Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Kamu adına" yürüttüğü soruşturmaya yönelik karar, 21 Ekim'de çıktı. Soruşturma çerçevesinde, Şeker'i öldüren merminin bulunamadığı ve nereden geldiği tam olarak tespit edilemediği belirtildi. Cumhuriyet Savcısı Davut Dağ'ın imzasını taşıyan kararda, çatışma sırasında hayatını kaybeden Emniyet Amiri Semih Balaban'ın "Örgüt lideri" Orhan Yılmazkaya'nın silahından çıkan kurşunla şehit düştüğü sonucuna varıldı. Hem Şeker'in avukatı hem de 27 Nisan'da gerçekleşen operasyon sırasında evi ve arabası zarar gören davacı 19 vatandaş bu karara itiraz etti.

ZORUNLU ÇATIŞMA

Operasyon sırasında öldürülen Devrimci Karargâh örgütü liderlerinden Orhan Yılmazkaya'nın görevli polis memurlarına silah ve bomba atarak karşılık verdiği belirtilen kararda, polisin yasal ve zorunlu bir şekilde çatışmaya girdiği, bu çatışmada herhangi bir suç unsurunun yüklenemeyeceği sonucuna varıldı. İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Daire Başkanlığı'nın 8 Mayıs 2009 tarihli raporunu da dayanak olarak gösteren kararda, şu tespitlere yer verdi: "Mazlum Şeker'in ölümüne mağdurlar İlhan Kandaz ve Burak İbrahimağaoğlu'nun yaralanmasına neden olan çatışmada yollar trafiğe kapatılarak kontrollü geçişler sağlanmıştır. Vatandaşlar uyarılmış, buna rağmen bir televizyon kanalınnda kameraman olarak çalışan Kandaz, cadde üzerinde çekim yapmaya devam etmiştir."

'ATIŞ EVDEN'
Kararda çatışma anıyla ilgili de şu ifadeler yer aldı: "İş yerlerine gitmekte olan Şeker ile mağdur İbrahimağaoğlu bir süre durarak aynı yerden operasyon evini seyretmişlerdir. Bir atış sonucunda Kandaz ile İbrahimağaoğlu yaralanmış, Şeker ise hayatını kaybetmiştir. Atışın operasyon evinden, Orhan Yılmazkaya tarafından yapıldığı Kandaz'ın kamera kayıtlarında var. Örgüt evinden dışarı doğru uzatılan bir silahtan hedef gözetmeden ateş edildiği, bu ateş sonucu, ölüm ve yaralanma olayının meydana geldiği anlaşılmıştır. Şeker'in ölümüne neden olan merminin vücuduna girip çıkması nedeni ile vücut içerisinde mermi çekirdeği bulunamamıştır."