BDP'nin 'acil kan' ihtiyacını giderdim

TBMM'de grup oluşturabilmesi için BDP'ye üye olan Ufuk Uras, verdiği desteği "Acil bir kana ihtiyaç vardı. O kan ben oldum" sözleri ile açıklıyor

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Bağımsız milletvekili olarak DTP'ye verdiği desteği bugün BDP'ye katılıp grup kurmasını sağlayarak sürdüren Ufuk Uras, söyleşinin bugünkü bölümünde kapatma davası, demokratik açılım ve Arınç'ın izlenmesi olaylarını değerlendirdi.-DTP'ye kapatma ne getirdi, ne götürdü?
Hiçbir faydası olmadı, gerilimi artırdı. Dolapdere ve Muş'ta olduğu gibi çok provokatif zemin kollayan insanlar olduğunu gördük. Bakın, sürekli başkalarının üzerinden siyaset yapmak anlamlı değil.

-BDP'nin Meclis'te grup kurabilmesi için destek verdiniz. Neden?
Bizim açımızdan durum biraz radyolarda "acil kan ihtiyacı var" durumu gibi oldu. Benim kan grubum A RH pozitif. Şimdi ikinci bir grubumuz oldu. Bu şahsi bir şey değil. Türkiye'nin aydınları, yazarları, sivil toplum örgütleri, halk, "Çözüm Meclis'te" diyordu. BDP'nin Meclis'e girme kararı ile birlikte gerginlikler, kutuplaşmalar azaldı.

-Teklif sizden mi geldi yoksa onlardan mı?
Benden. DTP kapatılır kapatılmaz Ahmet Türk'ü aradım; "Yeniden bir grup kurabilmeniz için 1 kişiye ihtiyacınız var. O da arzu ederseniz ben olabilirim" diye.

-Sol parti kurma çalışması vardı. Oradaki arkadaşlar alınmadı mı bu tavrınıza?
Tam tersi. Bu kararı yeni kuracağımız partideki yol arkadaşlarımla birlikte verdik.

-Peki parti çalışması devam edecek mi?
Elbette. Çünkü Türkiye'nin öyle ya da böyle kitlesel bir sol partiye ihtiyacı var. Bütün Türkiye'ye seslenen bir Türkiye partisi.

-CHP ya da diğerleri kitlesel sol değiller mi?
Tabii ki değil. CHP bildiğimiz bir merkez devlet partisi. Statükocu! Tekel işçileri eylemine katıldığımda "Tekel'in özelleştirilmesinin ne zaman olduğunu? Özelleşirken bu siyasiler neredeymiş" diye sormalarını söyledim. O zaman niye bugünkü gibi bağırıp, çağırıp ahkam kesmemişler!

-Yeni parti kurulunca ayrılacak mısınız BDP'den?
Olur mu? Söz kestik. Seçime kadar ben BDP'nin rozetini takacağım. Bu sözü sonuna kadar da tutacağım.