Hava puslu herkes soğuk kanlı olmalı

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
-Demokratik açılıma dönelim. Tıkandı mı sizce?
Bu sürecin sancılı geçeceğini biliyorduk başından. Bu son operasyon nedir biliyor musunuz? İnsanları dışlaştırmanın ya da şeytanlaştırmanın karşılığıdır. Bir yandan insanları meşru siyaset zeminine çekmeye çalışacaksınız, bir yandan da şeytan taşlar gibi taşlayacaksınız. Olmaz!

-Yaman bir çelişki.
Evet, bu maalesef Türkiye'nin kadim meselesi. O kadar kaotik bir ortamdayız ki Sayın Arınç'ın evinin önü anlıyoruz ki dinleme merkezi olmuş. Son derece puslu bir hava ve hakikaten bu süreçte herkesin son derece soğukkanlı olması, provokasyonlara gelmemesi, açılan zarfların içine girmemesi gerekir.

-Genelkurmay'ın açıklamaları için ne düşünüyorsunuz?
Prensip olarak Genelkurmay'ın açıklamaları üzerine bir şey dememe eğilimliyim. Keyfiliğin değil de, hukukun geçerliği olduğu bir ülkede Genelkurmay Başkanı sıkıntısını Başbakan'a, Savunma Bakanı'na iletir. Başbakan gerekli görür ise bu konuda açıklama yapar. Ama bu ülkede Genelkurmay, her konuda açıklama yapıyor. Bu da siyasetin sivilleşmediğini gösteriyor.

-Peki muhalefetin açıklamaları?
Muhalefetin bu konuyu 'ti'ye alması, Berlusconi örnekleri falan, çok ayıp şeyler. Bizim her saldırıyı, şiddeti kınamamız lazım. Bizden yana olanı, bizden yana olmayanı ayırt etmeden.