Kozmik hâkimi izleyen askeri araca baskın

Ankara, yeni yıla sürpriz gelişmeyle girdi. Özel Kuvvetler'e bağlı Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda üst üste yapılan aramaların ardından bu kez de bu aramalardaki en kritik gizli belgeleri inceleyen Kadir Kayan, kendisini takip ettiğinden şüphelendiği iki aracın plakasını, koruması aracılığıyla emniyete verdi. Kadir Kayan'ı takip ettikleri iddia edilen, içlerinde sivil askerlerin bulunduğu iki beyaz renkli Kango araçlara baskın düzenlendi. Araçlardan ilki Uğur Mumcu Caddesi'nde durduruldu. Diğer araç ise Mamak Caddesi'nde emniyet ekiplerince durduruldu.

BU KEZ DIŞARI ÇIKMADILAR

Polisler, Uğur Mumcu Caddesi'nde durdurulan araçta 3 kişi olduğunu gördü. Şahısların "Biz askeriz bizi arayamazsınız" demesi üzerine Merkez Komutanlığı'ndan yetkililer gelene kadar, askerlerin araçtan dışarı çıkmasına izin verilmedi. Olay yerine inzibatlar, bir binbaşı ve bir albay gelene kadar üç asker, aracın içinde yaklaşık 1 saat bekletildi. Araçtan inen bir asker, albaya kendisinin ve arkadaşlarının kimliklerini verdi. Polislerin ve bir albayın gözetiminde tutanak tutuldu. Daha sonra sivil askerlerin yanına bir binbaşı da bindi. Askeri bir aracın eskortluğunda askerler, Merkez Komutanlığı'na götürüldü.

MAMAK'TA DA 4 ASKER

Emniyet ekipleri, 090025 askeri plakalı beyaz Kango model bir başka aracı da Mamak Caddesi'ndeki PTT şubesi yakınında durdurdu. Polisin arama yapmak istemesi üzerine, araçtaki sivil giyimli 4 kişi askeri personel olduklarını beyan ettiler. Bunun üzerine durum Merkez Komutanlığı'na bildirildi. Tutanak tutulmasının ardından araç ve içindeki 4 kişi gelen askeri görevlilerin eşliğinde Merkez Komutanlığı'na hareket etti. Genelkurmay yetkilileri, olayın "rutin bir keşif çalışmasının yanlış anlaşıldığını" belirtti. Merkez Komutanlığı'na götürülen 7 asker de serbest bırakıldı.

* AA'dan 2009'un fotoğrafları

BİZE ULAŞIN