Japon yılı resmi açılışı bugün

Türkiye'de Japonya Yılı" etkinliklerinin resmi açılışı bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada tarafından yapılacak. "Japonya Yılı" dolayısıyla bu hafta Ankara ve İstanbul'da Japon Davulu Konseri ile Kimono, Dans ve Moda Gösterisi gerçekleşecek. Yıl boyunca devam edecek etkinlikler programı, Çağdaş Noh Tiyatrosu, Gölge Oyunu "Taketori Monogatari", Kılıç ve Geleneksel Japon Hava Fişek gösterileri ile Geleneksel Savunma Sanatı sergisi ile çok sayıda konseri de içeriyor.

KARŞILIKLI JEST

Japonya'da 2003 yılında "Türkiye Yılı"nın gerçekleşmesinin ardından 2010 yılı, Türkiye'de "Japonya Yılı" olarak ilan edilmişti. "Japonya Yılı"nın resmi açılışı, bugün Ankara'daki Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde yapılacak, kasım ayında İstanbul'da düzenlenecek olan Kapanış Töreni ile resmen sona erecek.

KATSUYA OKADA AYASOFYA'DA
Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada, Marmaray şantiyesi, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi'ni gezdi. Konyalı Restoran'da yemek yiyen Okada, sarayın Harem Daires'ini, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın eşliğinde gezdi. Okada'ya, Türk-Japon ortaklığıyla yapımı devam eden Marmaray Projesi'nin Üsküdar'daki şantiyesinde de Japon Taisei firması yetkilileri tarafından proje hakkında brifing verildi. Gazetecilerin isteği üzerine Okada, Kızkulesi önünde de hatıra fotoğrafı çektirdi.
BİZE ULAŞIN