Bakanlık müfettişleri Sincan Adliyesi'nde

Adalet Bakanlığı, usulsüz telefon dinleme iddialarıyla ilgili iki kez TİB'de tespit yaptıran Sincan 1. Ağır Ceza'ya müfettiş gönderdi

Adalet Bakanlığı, usulsüz telefon dinleme iddiaları nedeniyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) iki kez tespit yaptıran Sincan Adliyesi'ne iki müfettiş gönderdi. İncelemenin yapıldığı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ise "Bir hakim kozmik odayı arıyor. Ses çıkmıyor. Biz TİB deyince yer yerinden oynuyor" tepkisini gösterdi. Bakanlığın, TİB'in yaptığı şikayet üzerine harekete geçerek, Sincan Adliyesi'nde iki Adalet müfettişi görevlendirdiği ortaya çıktı. Müfettişlerin incelemesinin, Kaçmaz'ın başkanlığını yaptığı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği ve TİB'de tespit yapılmasına olanak sağlayan iki mahkeme kararıyla ilgili olduğu öğrenildi. Müfettişlerin, Sincan Adliyesi'ndeki incelemelerinin bir hafta kadar devam edeceği öğrenildi.

KOZMİK TEPKİ

Müfettişlerin incelemesinin devam ettiği saatlerde Kaçmaz da, gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Bütün hakim ve savcılar baskı altında" diyen Kaçmaz, "Ben Adalet Komisyonu Başkanıyım. Öncelikle 'Biz şunun için geldik demeliler' ve benim hala haberim yok. Bana da ilginç geliyor ama yargı her şeyi çözecek. Ama bana bir yerlere mesaj veriliyor gibi geliyor" değerlendirmesinde bulundu. İzne ayrılacağını fakat, müfettişler geldiği için izne ayrılamadığını kaydeden Kaçmaz, bakanlık işlemine karşı, Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki kozmik odada yürütülen aramayı örnek göstererek, şunları söyledi: "Madem ihraçla yargılanıyorum. İhraç edeceklerse etsinler. Ben de görevimi yapayım. Hakimlerle ilgili bir sürü şikayet var. İkide bir Sincan Adliyesi. Sadece biz mi görev yapıyoruz? Ben karar alırken bu olaylardan etkilenmiyorum. Hiçbir şeyden de korkmuyorum. Kozmik odadaki arama kararını sizin takdirinize bırakıyorum. Bir hakim kozmik odayı arıyor, kimse bir şey demiyor ama biz TİB deyince yer yerinden oynuyor."

ADALET BAKANI: RUTİN BİR İŞLEM
Adalet Bakanı Sadullah Ergin inceleme ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Suç duyurusu üzerine yapılmış rutin bir işlem. Biz hakim ve savcılarla ilgili gelen bütün suç duyurularını dikkate alıyoruz."

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, 11 telefonun dinlendiğini iddia eden eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun başvurusu üzerine TİB'de iki kez tespit yaptırmış ve TİB Başkanı Fethi Şimşek, TİB'de görevli emniyet ve MİT mensupları, GSM firması ve Türk Telekom yetkililerinin yargılanması gerektiğine karar vermişti. Kaçmaz, bu inceleme sürecinde TİB'de yapılan ikinci tespitin engellenmesi için karar alan Türkiye genelindeki 23 ayrı mahkemenin hakimi hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu.
BİZE ULAŞIN