Haber turu!

Nükleerde bürokrasi aşılacak
7 YILDIR
sonuçlanamayan nükleer santral sürecinde hükümet Rusya ile milletlerarası anlaşma yolunu seçti. Bu sayesinde yeni nükleer sürecinde,ihale olmayacak ve şartname imzalanmayacak. Rusya gezisinde imza atılan "Nükleerde İşbirliği Deklarasyonu"nun ardından iki ülke yetkilileri teknik müzakereler yürütecek. Kamu payı, nükleer santralin teknik projesi, nükleer atıklar başlıklarında yürütülecek 5 aylık müzakereler sonrasında nihai anlaşmanın, Rusya Devlet Başkan Dimitri Medvedev'in mayıs ayındaki Türkiye ziyaretinde imzalanması öngörülüyor. Anayasaya göre milletlerarası anlaşma gereği yapılan işlemlere karşı iptal davası a��ılamıyor. Mehmet NAYIR

'Türkiye Moskova'yı kurtardı'
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan'ın Moskova ziyareti Rus gazetelerinde şöyle yer aldı:
Rossiyskaya Gazeta: Türkiye Güney Akım doğalgaz boru hattının kara sularından geçmesine izin vererek Moskova'yı Karadeniz ülkeleriyle zorlu müzakerelerden kurtardı.
Kommersant: Gazprom artık Türkiye'yi Almanya ve İtalya ile aynı pozisyonda "stratejik partner" değerlendiriyor.
The Moscow Times (internet sitesi): Samsun-Adana hampetrol boru hattı projesi güç kazanırken, rakibi olan Bulgaristan ve Yunanistan'dan geçen Burgaz - Dedeağaç'ın bir alternatif olmaktan uzaklaştı.
BİZE ULAŞIN