'Kozmik oda'da 190 saat geçirdi

Hâkim Kayan, Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki 190 saatlik aramanın ardından 2 gün izne ayrıldı. Pazar günü yeniden çalışmaya başlayacak Kayan'ın aramayı 18 Ocak'ta bitirebileceği belirtildi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarına ilişkin olarak Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı'ndaki aramaların pazartesi günü bitirilebileceği belirtildi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Kadir Kayan, 25 Aralık 2009'dan bu yana 190 saatlik bir arama gerçekleştirdi. Yorgun düşen Kayan dün akşam iki gün izne ayrıldı. Kayan'ın pazar günü yeniden başlayacağı arama çalışmalarını pazartesi günü tamamlaması bekleniyor. Kayan'a bu incelemeler esnasında Emniyet, Adalet Bakanlığı ve TÜBİTAK'tan bilişim uzmanı görevlilerde eşlik etti. 16 gün boyunca ortalama 12 saat arama gerçekleştiren Kayan'ın en uzun araması 27 Aralık'ta sürdü. Bir günü aşan aramada 27.5 saat boyunca dosyalar tek tek incelendi. Bu esnada Hâkim Kadir Kayan ile soruşturma savcısı Mustafa Bilgili'ye görev yaptıkları Ankara Adliyesi'ndeki odalarına 8'er adet Kalaşnikof tüfeği mermisi gönderildi. Savcı Bilgili cep telefonu mesajları ile Hâkim Kadir Kayan ise mektuplarla tehdit edildi.

TEHDİT MERMİLERİ İÇİN BASKIN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki aramaya ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı ile aramayı yapan hâkime, mermi ile tehdit içerikli mektup ve mesajların gönderilmesiyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, değişik güvenlik birimlerinde görevli kişilerden özel bir ekip kuruldu, çeşitli adreslere baskınlar düzenlendi. Mermilerin bir kadın tarafından yollandığı belirlenen Abidinpaşa semtindeki kurye şirketini gören kameralara sahip olan Harita Genel Komutanlığı ile Ankara Askerlik Başkanlığı'ndan kamera kayıtları istendi. 19 Aralık 2009 günü Emniyet'e gelen bir ihbar Türkiye'yi ayağı kaldırdı. Söz konusu ihbarda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evinin çevresinde izleme yaptıkları iddiasıyla iki aracın olduğu plakalarıyla birlikte polise verildi. Olay yerinde Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda görevli iki subay gözaltına alındı. Subaylardan birinin üzerinden Bülent Arınç'ın evinin adresinin bulunduğu öne sürüldü. Soruşturmanın devamında gözaltı sayısı 8'e çıktı. Gözaltına alınan askerlerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda el konulan bilgisayarların bazılarının hard disklerinin silindiği belirlendi. 5 asker savcı sorgusunun ardından, 3 subay ise hâkim karşısına çıkarıldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İhbarcının kaynağının bulunmaması için internet üzerinden skype programını kullandığı ortaya çıktı.

BİZE ULAŞIN