Ateş çemberinden MGK'ya

MGK Genel Sekreterliği'ne atanan Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç, silah sesleri arasında Hariri ile evinde bir araya gelmiş, Hizbullah ile görüşüp çatışmaların ortasında Türkleri tahliye ettirmişti

MGK Genel Sekreterliği'ne Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun çalışmaların örnek gösterdiği diplomat atandı. Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç, sokaktan silah sesleri gelirken o dönemde Başbakan adayı olan Saad Hariri'nin evinde görüşme yapmıştı. Kılıç, Hizbullah temsilcileri ile de görüşerek 2008'de Lübnan'daki çatışmalar sırasında Türklerin kolaylıkla tahliye olmasını sağlamıştı. Kılıç'ın bu başarısı önce Tayyip Erdoğan tarafından övüldü. Lübnan'da arabuluculuk rolü oynayan Erdoğan, 2008 Mayıs'ında yaptığı açıklamada şu sözlerle övmüştü: "Beyrut Büyükelçisi Serdar (Kılıç) Bey, silahlı çatışmalar yüzünden diğer büyükelçilerin evlerinden çıkamadığı çok zor süreçte görüşmeler yapabildi. Hariri'nin ofisine gitti. Hizbullah Serdar Bey'i engellemedi. Hatta kendisi anlattı, Hariri ile evinde konuşurken dışarıdaki silah sesleri sebebiyle birbirlerinin konuşmalarını anlamakta zorlanmışlar..." Erdoğan'ın anlattığı bu görüşmenin ardından Kılıç, Hizbullah'ın karargâhına da aracına Türk bayrağını çekerek gitti. Beyrut'tan ayrılmak isteyen Türk vatandaşları için yardım istedi. Hizbullah araç tahsis etti ve silahlı eskortlar eşliğinde Beyrut'taki 14 Türk güvenle tahliye edildi.

BABASI MİLLETVEKİLİYDİ

Kılıç'ın Hizbullah ile yaşanan çatışmalar sırasında oynadığı rol daha sonra Davutoğlu tarafından da Büyükelçiler Konferansı'nda örnek gösterilmişti. 1958 doğumlu Kılıç, Dışişleri'nin kariyer diplomatları arasında bulunuyor. Karadenizli olan Kılıç'ın babası İlyas Kılıç da Erdal İnönü'nün genel başkanlığı sırasında Samsun Milletvekilliği yapmıştı. NATO ve Orta Doğu uzmanı olan Kılıç, evli ve bir çocuk babası. Kılıç salı günü Türkiye'de olacak.

BİZE ULAŞIN