Free Shop'lara mali polisten şok baskın

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gümrüksüz satış mağazalarını polis aradı. Bazı polislerin de aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltında

Atatürk Havalimanı'nda gümrüksüz satış yapılan "Free Shop"lara mali polis tarafından dün baskın düzenlendi. Daha önce havalimanında görev yapmış bir emniyet amiri ve 4 polisin de aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele ve Organize Suçlar Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler dün saat 06.45'te Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş ve gidiş katındaki gümrüksüz satış mağazalarını basarak arama başlattı. Polisler ürün listeleri ile sayım yaparken günde bir milyon dolara yakın ciroya sahip mağazalardaki tüm satışlar durduruldu.

ATÜ 'BİLGİMİZ YOK' DEDİ

Türkiye'nin en büyük (Duty Free) işletmecisi olan ATÜ mağazalarına yönelik polis operasyonunun yaklaşık bir yıl önce telefon dinlemeleriyle başladığı öğrenildi. Raflardaki sigara ve puro stokları ile depodaki stokları karşılaştıran görevlilere, mağaza çalışanları da refakat etti. Mağazadaki arama saat 16.00'da sona erdi. Aralarında daha önceden havalimanında görev yaptığı öğrenilen polisler ile mağazalarda yönetici olarak çalışmış kişilerin de bulunduğu çok sayıda kişi ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alındı. Akfen Tepe Unifree (ATÜ) Genel Müdürü Ersan Arcan, aramayla ilgili olarak kendisinin de detaylı bilgiye sahip olmadığını belirterek, "Hassas davranıyoruz. Polisimizin işini yapabilmesi için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz" dedi. İlk olarak Atatürk Havalimanı'nda hizmet vermeye başlayan ATÜ'nün, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ile yurtdışında Gürcistan'ın Tiflis ve Batum, Tunus'un da Enfidha Havalimanı'nda gümrüksüz satış mağazaları bulunuyor. ATÜ'nün satış raflarında parfüm, makyaj, cilt bakımı ürünleri, içki, sigara, tütün ürünleri, çikolata, gıda, tekstil, moda-aksesuar, hediyelik eşya, oyuncak gibi yaklaşık 40 bin çeşit ürün bulunuyor.

BİZE ULAŞIN