Asalya 'sınırdışı edilemez' kararı

Türkiye'de tedavi edilen 22 yaşındaki Filistinli Asalya nedeniyle İsrail'le sorun çıktı. Türkiye "sınırdışı etme" kararı aldı. Asalya ise AİHM'ye başvurarak "sınırdışı edilemez" kararı çıkarttı

AİHM, Gazze'de üç füze saldırısından yaralı kurtulan ve tedavi için geldiği Türkiye'de mülteci olmak isteyen Filistinli İslam Hassem Muhammed Asalya hakkındaki sınır dışı kararını, BM'ye yapılan başvuru sonuçlanıncaya kadar tedbir amaçlı durdurdu. Filistin direnişinin sembol isimlerinden İslam Hassem Muhammed Asalya (22) 2 yıl önce yaşanan Gazze saldırıları sonrasında tedavi için Türkiye'ye getirildi. Ancak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Darülaceze'de ziyaret ettiği 48 kişilik grup içerisinde yer alan Asalya krizin tam ortasındaki isim oldu. İsrail'in ölüm listesinde bulunan Asalya'nın Türkiye'de olduğunun ortaya çıkmasının ardından iki ülke arasında sorun çıktı. İçişleri Bakanlığı, MİT'in uyarısı üzerine Asalya'nın sınırdışı edilmesi kararı aldı. Ankara 15.İdare Mahkemesi'ne dava açan Asalya sığınma talebinde bulundu.

AĞIR YAPTIRIM VAR

Mahkeme, İçişleri Bakanlığı'nın aldığı kararın yürütmesini durdurdu, sonra bu kararı bozdu. Danıştay'a başvurarak karara itiraz eden Asalya buradan da beklediği sonucu alamadı. Danıştay, yerel mahkemenin 'geçici sığınma belgesinin iptal edilmesi' yönündeki kararını onayladı. 24 Aralık 2009'da Yabancılar Şubesi'ne çağrılan Asalya'nın 15 gün içerisinde Türkiye'den ayrılması istendi. Tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Asalya bu arada AİHM'de dava açtı. AİHM 2. Dairesi, 4 Ocak'ta, 'dostane çözüm' bulunması tavsiyesiyle 'tedbir' kararı aldı. Mahkeme, Asalya'nın BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne yaptığı mültecilik başvurusu sonuçlanıncaya kadar sınırdışı edilmemesi yönünde karar verdi. İçişleri bu kararı uygulamazsa Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kişisel başvuruları içeren 34. maddesini ihlal etmiş kabul edeceği için Asalya'ya yüklü tazminat ödemek zorunda kalabilecek. AİHM kararının tebliğ edildiği Asalya, 3 ayda bir evinde kontrol edilecek. Asalya'nın, geçtiğimiz nisan ayında bir Türk kızıyla evlenip üniversite sınavlarına hazırlanmak için dershaneye başladığını anlatan avukatı Leyla Demir, "Türkiye'nin AİHM kararına rağmen sınırdışı ettiği kişiler var. Ama ciddi tazminatlara mahkûm edilmiş. Karara uymaması durumunda ağır ekonomik yaptırımlar var" dedi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Sorumlusu Metin Çorabatır da, "Türkiye Avrupa dışından gelen insanlara coğrafi sınırlama uyguluyor. Asalya mültecilik hakkını kazansa da Türkiye'de kalamayacak" dedi.

BİZE ULAŞIN