Bir garip çete

Adana'da teknik takibe yakalanmamak için aralarında tersten konuşan hırsızlık çetesinin 14 üyesi yakalandı.

Olayın farkına varan polisler, şüphelileri gözaltına aldı. Çete üyelerinin girdikleri 20 ev ve işyerinden toplam 50 bin lira tutarında ziynet eşyası, para ve eşya çaldıkları belirlendi.

Emniyet Asayiş Şubesi Hırsızlık Bürosu ekipleri, merkez Çukurova ilçesi Mahfesığmaz, Yurt, Toros ve Güzelyalı mahallelerindeki hırsızlık olayları üzerine 4 ay önce çalışma başlattı.

Olayları merkez Çukurova ilçesi Göl mahallesindeki bir çetenin gerçekleştirdiğini belirleyen polis, araştırmalar ve teknik takip sonucu adresleri belirlenen 19 ayrı adrese operasyon düzenledi. Baskındaki aramalarda, iki adet fotoğraf makinası, kamera, 7.65 mm. çaplı ve 8 mm. çaplı Glow marka iki tabanca, 1 kilogram esrar maddesi, 40 gram eroin, 227 adet sentetik uyuşturucu ile kuaför dükkanından çaldıkları postiş, saç fırçası ve fön makinası da ele geçirildi.

Polis, teknik takiple de takip ettiği çete üyelerinin kendi aralarında "garip bir Türkçe" konuştuğunu farketti. Çete üyelerinin çevrelerinde ve telefon görüşmelerinde kimsenin konuşulanları anlamaması için Türkçe kelimeleri çok hızlı olarak tersten söyledikleri belirlendi. Bu arada, çete üyelerinden uyuşturucu bağımlısı Osman Yayman'ın da 25 Aralık 2009 tarihinde 'altın vuruş' yapıp öldüğü belirlendi. Çete üyelerinden bazılarının uyuşturucu için para temin etmek maksadıyla hırsızlık olaylarına karıştıkları da ortaya çıktı. Gözaltına alınan İlhan Ö. (33), Ulaş Ö. (27), Kerem Y. (24), Güzel Ö. (23), Erman Ö. (23), Cihan T. (23), Kadir B. (19), Ali K. (25), Yunus K.(30), Mehmet Nuri Ö. (27), Ömer A.B. (60), Güven Deluoğlu (19), Adnan Kaya (26) ve Mehmet Kaya (25) emniyetteki ifadelerinin ardından adli mercilere sevkedildi. Cumhuriyet savcısı, 14 kişiyi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevketti. Nöbetçi mahkeme, Güven Deluoğlu (19), Adnan Kaya ( 26) ve Mehmet Kaya'nın(25) tutuklanmasına, diğerlerinin de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

BİZE ULAŞIN