'Emanete el uzatanın yatacak yeri yoktur'

Kızılay Genel Kurulu'nda STK'ları yardımlar konusunda uyaran Erdoğan, "Kim olursa olsun, hangi kuruluş, hangi STK olursa olsun, yolsuzluk yapana müsamaha yok" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, yardım faaliyetleri konusunda sivil toplum kuruluşlarını uyardı. Yardım kuruluşlarında yolsuzluk yapanlarla ilgili "yatacak yerleri yok" ifadesi kullanan Erdoğan, "Kim olursa olsun, hangi kuruluş, hangi STK olursa olsun, yolsuzluk yapana, hele hele insanların gönlünden kopararak teslim ettiği yardımlara el uzatanlara asla ve asla müsamaha göstermedik, bundan sonra da göstermeyeceğiz" diye konuştu. Yardım faaliyeti yürüten kuruluşları yolsuzluk yapmakla suçlayanları da uyaran Erdoğan, "Güven sarsıcı olaylara sebep olanlar da güveni zedeleyecek propagandalara alet olanlar da büyük bir vebal altına girerler" diye ekledi. Kızılay Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:

BÜYÜK CİNAYET

İnsanların adeta yüreklerinden koparıp verdikleri yardımların amacı dışında kullanılması hukuken, ahlaken, vicdanen kabul edilemez, izah edilemez. Kamu kaynaklarının, yardım kaynaklarının kullanılmasında suiistimale gitmek, yolsuzluğa kapı açmak çok büyük bir cinayettir. En önemlisi de insanların güvenini sarsmak iyi niyetlerini suiistimal etmektir ki bunun telafisi uzun zamanlar alabilir.
Şimdi düşününüz İstanbul Fatih'teki kızımız, onun gibi binlercesi gönlünden ne kopuyorsa, onu ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için aracılara veriyor. O kutsal emanete el uzatanın yatacak yeri yoktur.
Kim olursa olsun, hangi kuruluş hangi STK olursa olsun, yolsuzluk yapana, hele hele insanların gönlünden kopararak teslim ettiği yardımlara el uzatanlara asla ve asla müsamaha göstermedik, bundan sonra da göstermeyeceğiz. Hukukun işletilmesi konusunda en küçük bir tereddütümüz olamaz.
En az yolsuzluk kadar, en az yolsuzluk yapanlar kadar, haksız yere ithamlarda bulunanlar, kişi ve kurumları haksız yere itham edenler, kararlayanlar da büyük bir sorumsuzluk içinde olur, büyük bir yanlış yapmış olurlar.
Bizim sadece Gazze'ye yardım dağıttığımız, sadece Gazze için sesimizi yükselttiğimizi zannedenler büyük yanılgı içindeler. Fotoğrafın sadece o karesini gösteriyorlar. İnsan için neyse onu yapıyoruz. Her yerde bulunmanın gayreti içinde oluyoruz.

BİZE ULAŞIN