Cihaner dosyası Ankara yolunda

Başsavcı Cihaner'in "görevi kötüye kullanmaktan" yargılandığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzurum'daki Ergenekon dosyasını istedi. Davalar birleşirse, Cihaner ve Org. Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanık Ankara'da yargılanacak

Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in Yargıtay'daki davası ile Erzurum Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki "Ergenekon" davasının birleştirilmesi talebini incelemeye aldı. Daire, bu amaçla Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nden "Ergenekon" dosyasının aslını istedi. Daire, Yargıtay'da dava ile Erzurum'daki davanın birleştirilmesine karar verirse 14 sanık, Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi'nde yargılanacak. Erzurum'daki Ergenekon davasından tutuklu bulunan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in, "görevi kötüye kullanma" ve "evrakta sahtecilik" iddialarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi'nde görüldü. Tunceli Başsavcılığı'nca açılan ve iddialar görevle ilgili olduğu için Yargıtay'a gönderilen davanın dünkü duruşmasında Cihaner'in avukatlarından Turgut Kazan, müvekkili hakkındaki "görevi kötüye kullanma" suçunun dayanağının; yürüttüğü Fethullah Gülen ve İsmailağa Cemaati soruşturmaları olduğunu, Erzurum'daki Ergenekon davasının da aynı mahiyette olduğunu belirtti ve iki davanın Yargıtay 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde birleştirilmesini istedi. Yargıtay Savcılığı da iki davanın bağlantılı olup olmadığının incelenmesi için Erzurum'daki dosyanın istenmesi talebinde bulundu. 11. Daire, Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyanın aslının Yargıtay'a gönderilmesine karar verdi. Dosyanın gecikmeden gönderilmesinin de altı çizilirken Gülen ve İsmailağa Cemaati soruşturma dosyalarının da Erzurum ve Erzincan Başsavcılıkları'ndan istenmesi kararlaştırıldı.

14 MAYIS'TA GELECEK

Daire, Cihaner'in yargılanmasına neden olan "soruşturma yürütme" eylemlerinin görevi ile ilgili olup olmadığını inceleyecek. Gülen ve İsmailağa dosyaları üzerindeki inceleme sonunda "Sanık başsavcılık görevi gereği bu soruşturmaları yürütmüştür" denirse davaların Yargıtay'da birleştirilmesi mümkün olacak. Bu durumda, 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile Cihaner'in de aralarında bulunduğu 14 sanık Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi'nde yargılanacak. İlhan Cihaner'in 14 Mayıs'ta yapılacak bir sonraki duruşmada hazır bulundurulmasına karar verildi. Öte yandan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de birinci Ergenekon Davası kapsamında, Cihaner ve Berk'in yargılandığı dava dosyasının, "görülmekte olan dava dosyasına konulması" amacıyla, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden istenmesi yönünde bir ara karar aldı.

DURUŞMAYI YARSAV BAŞKANI DA İZLEDİ
Başsavcı İlhan Cihaner'in gelmediği duruşmayı kardeşi Orhan, eşi Muteber Cihaner ve babası ile avukatları izledi. YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ile eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da duruşmayı takip etti.

BİZE ULAŞIN