Duble yolun hızı 90'dan 110'a çıkıyor

Duble yollarda hız sınırı 90'dan 110'a çıkarıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da, karayollarının tanımlarına bölünmüş yollar da eklendi. Karayolları, daha önce karayolu ve otoyol olarak tanımlanıyor, hız limitleri buna göre belirleniyordu. Bölünmüş yollar ayrıca tanımlanmıyordu. Bunun için, geliş ve gidişin fiziki olarak ayrılmadığı iki şeritli yollardaki 90 kilometre hız sınırı, bölünmüş yollarda da uygulanıyordu. Komisyonda yasaya, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları şehirlerarası karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda 120 kilometre saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlenir" ifadesi kondu. Otoyollarda hız sınırının 120'den 135'e çıkması talebi yerinde bulunmazken, bölünmüş olmayan yollardaki azami hız 90 kilometre olarak kaldı.

OTOYOL KENARLARINA REKLAM
Tasarıdaki diğer düzenlemeler de şöyle:
Karayolları Genel Müdürlüğü, özel bütçeli "tüzel kişilik" olacak. Otoyol ve köprü geçiş ücretleri Maliye yerine Karayolları'na aktarılacak.
Yeni kanun karayolu ve otoyol kenarlarına reklam alınmasının ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün arazilerini kiralayıp kira geliri elde etmesinin de önünü açıyor.
Karayolları yapımına özel sektörün de girmesini teşvik için Karayolları Genel Müdürlüğü özel sektörle işbirliği yapabilecek.

BİZE ULAŞIN