İslamafobi siyasallaştı

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslamafobinin tüm dünyada giderek siyasallaştığı uyarısında bulundu. Müslümanlara karşı dışlayıcı ve ırkçı tutumları yakından izlediklerini söyleyen İhsanoğlu, gelinen aşamayı 1930'ların antisemitizm dalgasına benzetti. İhsanoğlu, gazetelerin Ankara Temsilcileri ile dünkü kahvaltı buluşmasında şu değerlendirmeleri yaptı:

* Karadullar ve Rusya: Terörizmin arkasında uluslararası boyut var. İKT teröre karşıdır. Terörist hareketlerin ne Kafkasya'daki ne de Rusya'daki Müslümanlara faydası var.

* İslam korkusu: İslamafobi 1930'ların antisemitizm hareketine benzer hale geldi. İslamafobi artık siyasi gündem maddesi haline gelmiştir. Sadece aşırı sağ partilerin değil, sağ ve orta sağ partilerin de oy avlama konusunda yeni bir gerekçesi olmuştur, talihsizlik buradadır.

* Sırbistan: Sırplar, İKT'ye gözlemci üye olmak istiyorlar. Bosnalılar'dan özür dilemeleri, sorumluluk duymaları kolay değil ama buna ihtiyaç vardı. Bu, Türk dış politikasının da bir başarısıdır.
BİZE ULAŞIN