Yalıkavak çöplüğü kapatılacak

Muğla'nın Bodrum ilçesi Yalıkavak Belde Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, sık sık yangınların çıktığı ve çevresinde 4 ailenin yaşadığı çöplüğün kapatılacağını bildirdi.

Mustafa Saruhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bodrum - Yalıkavak yolu üzerinde bulunan çöplükte mevsimsel değişikler nedeniyle sık sık yangınlar çıktığını söyledi.

Bir haftadır bölgeye çöp dökülmediğini belirten Saruhan, ''Çöplüğün içerisinde metan gazı sıkışmasından dolayı yangınlar çıkıyor. Talihsiz bir durumla karşı karşıyayız. Çöplüğü kapatmak için çalışma başlattık'' dedi. Belediye olarak çöpleri Bodrum ve Peksimet çöplüğüne dökmeye başladıklarını ifade eden Saruhan, şunları kaydetti:

''Yalıkavak çöplüğünü kapatacağız. Çöplük sıkıntısı da ortadan kalkacak. Sondaj yapıp metan gazını ortadan kaldırmaya çalışacağız. Böylelikle burayı çöplük görüntüsünden uzaklaştıracağız. Yalıkavak'ın Gümüşlük beldesine yakın bölgesinden toplanan çöpler Peksimet çöplüğüne, Gündoğan beldesine yakın olan bölgeden toplanan çöpler ise Bodrum çöplüğüne dökülecek. Böylece Yalıkavak'ta çöp sıkıntısı ortadan kalkacak.''

ÇÖPLÜKTE YAŞAYAN AİLELER

Saruhan, Yalıkavak çöplüğünde geçimini çöplerden topladıkları maddeleri satarak sağlayan ailelerin yaşadığını söyledi. Burada yaşayan ailelerle konuştuğunu anlatan Saruhan, şunları kaydetti:

''İstesekte istemesekte bu insanlar buradaki malzemeleri satarak geçimlerini sağlıyorlar. Artık kendilerine başka bir yer bulmalarını, benim kendilerine bu konuda fazla destek olamayacağımı ilettim. Belli bir süre daha durup daha sonra bölgeyi terk edecekler.''

Öte yandan, Bodrum Yalıkavak yolu üzerindeki çöplük alanında dün çıkan yangının devam ettiği, Yalıkavak belediyesine ait itfaiye aracının yangının çevreye sıçramaması için alanda bekletildiği bildirildi.

BİZE ULAŞIN