Baykal, Erdoğan'ı 'düello'ya davet etti

Erdoğan'a "Dokunulmazlığını çıkarıp o cüppeyi giyemezsin" diyen Baykal, Başbakan'ı televizyonda tartışmaya çağırdı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin il kongresine katıldığı Samsun'dan Başbakan Tayyip Erdoğan'a, "Anayasa düellosu" çağrısı yaptı. "Kendine güveniyorsan birlikte televizyona çıkalım. Anayasa değişikliğini sonuna kadar tartışalım" diyen Baykal, yargı başkanlarına yönelik "Cüppelerini çıkartıp siyasete girsinler" sözüne de "Hâkimler gerekirse cüppeyi çıkarır siyasete girer, dokunulmazlık kazanır ama sen dokunulmazlığını çıkarıp o cüppeyi giyemezsin" karşılığını verdi. Baykal dün Samsun İl Kongresi'nde şu mesajları verdi:
Başbakan cüppe konuşuyor. Şimdi Samsun'dan Sayın Başbakan'a çağrı yapıyorum. Anayasa değişikliği milletin kaderiyle ilgili milletin en doğru şekilde bilgilendirilmesine ihtiyaç var. Bu ihtiyaç afiş bastırarak, kendi başına yandaş televizyonlara çıkarak giderilmez. Sayın Başbakan, kendinize güveniyorsanız çıkın bir televizyona sonuna kadar konuşalım, tartışalım. Milletten hiçbir şey saklamaya gerek yok. Birlikte çıkalım, değişiklilikleri karşılıklı konuşalım. Başbakana Samsun çağrısı yapıyorum.
Başbakan yargı başkanlarına cüppelerini çıkarsınlar siyasete girsinler diyor. O cüppe yıllarca dirsek çürüterek elde edilmiş. Gerekirse hâkim, istediğinde cübbesini çıkarır siyasete girer ve dokunulmazlık kazanır bilgisi görgüsü müsait; ama sen o dokunulmazlığını çıkarıp o hâkimlik cüppesini giyemezsin. O cüppeyi giymek için hakim olmak lazım, yetim hakkını yememek, haramı helali bilmek lazım.

BİZE ULAŞIN