'Balyoz'a başsavcı freni

70'i muvazzaf 86 asker için verilen gözaltı talimatıyla, dün 3'üncü dalga operasyonu başlatıldı. Ancak Merkez Komutanlığı, başsavcının talimatına uyarak muvazzafları gözaltına almadı 2 savcı, Başsavcı ve Başsavcıvekilinin talimatlarına uymadıkları gerekçesiyle görevden alındı. Yeni savcıların dosyayı inceleyebilmesi için operasyona aynı gün ara verildi

Salı 06.04.2010
Güncelleme: Salı 06.04.2010
ABONE OL
Balyoz Güvenlik Harekat Planı soruşturması kapsamında dün uygulamaya konulan 3'üncü dalga operasyonuna, günün ilerleyen saatlerinde soruşturmayı yürüten iki Cumhuriyet Savcısının görevden alınmasıyla ara verildi. 3'üncü dalgada 70'i muvazzaf 86 asker için çıkarılan gözaltı kararı, görevden alınan savcıların yerine atanan iki Cumhuriyet Savcısının dosyayı inceleyebilmesi için, başsavcının talimatıyla sadece 14 emekli asker için uygulandı. Gözaltına alınanlar arasında MGK'nın son asker Genel Sekreteri olan emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ile eski GATA Komutanı Tuğgeneral Tuncay Çakan da bulunuyor. 3'üncü dalgada dün yaşanan baş döndürücü gelişmeler, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılarının 86 askerden oluşan gözaltı listesi oluşturmasıyla başladı. Önceki gün İstanbul Nöbetçi 13 Ağır Ceza Mahkemesi Hakimliğinden arama kararı çıkarıldı ve aralarında 70 muvazzaf subayın da yer aldığı liste, İstanbul Merkez Komutalığı'na gönderildi. Emekli Orgeneral Şükrü Sarışık'ın da aralarında bulunduğu 16 emekli askerin yer aldığı liste ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne iletildi.

MUVAZZAFLAR MUAF
Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda emekli askerler, 21 ilde eş zamanlı olarak bir bir gözaltına alınırken Merkez Komutanlığı ise 70 muvazzaf subayla ilgili gözaltı işlemi yapmadı. İstanbul Merkez Komutanlığı, gözaltı talimatını yerine getirmemesine gerekçe olarak, 1'nci Balyoz operasyonun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in imzasıyla kendilerine gönderilen talimatı gösterdi. 28 Şubat'ta gönderilen bu talimatta, "Benim ve Başsavcıvekilinin onayı olmayan işlemlerin yerine getirilmemesi ve Engin'e bildirilmesi" ibaresi yer alıyordu. Akşam saatlerinde ise Balyoz Eylem Planı soruşturmasını yürüten 4 savcı arasında yer alan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile Mehmet Berk'e soruşturmadan el çektirildi. Sürpriz bir şekilde soruşturmadan uzaklaştırılan iki savcının yerine daha önce Kafes Eylem Planı ile Poyrazköy soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder ile Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ergül görevlendirildi.

'YETKİ BAŞSAVCIVEKİLİNDE'
İki savcının görevden el çektirilmesinin nedeninin ise, Başsavcı Aykut Cengiz Engin ve Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ile ters düşmeleri olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre uyumsuzluk ve ters düşme, iki savcının eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına için tutuklama talep etmeleriyle başladı. Gerilen ipler ise dün 3'üncü dalga operasyonuyla koptu. İddiaya göre, Başsavcı Aykut Cengiz Engin, muvazzaf subayların gözaltına alınmadan, bulundukları bölgedeki Cumhuriyet Savcılıklarına talimatla ifade vermelerini istedi. Bu çerçevede Başsavcı Engin, 3'üncü dalga operasyonun başladığı gün, Başsavcıvekili Turan Çolakkadı'ya iki sayfalık bir yazı göndererek gözaltına alınan muvazzaf veya emekli generallerin ifadelerinin alınması ve nöbetçi mahkemeye sevk edilip edilmemeleri konusundaki yetkinin Başsavcı Vekillerinde olduğunu bildirdi. Bu yazının ardından, Başsavcısı Aykut Cengiz'in isteği üzerine Başsavcıvekili Çolakkadı, Cumhuriyet Savcıları Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk'e soruşturmadan el çektirdi. Yerlerine Ergenekon soruşturmasını yürüten Murat Yönder ile infaz Savcısı Mehmet Ergül görevlendirildi. Soruşturmaya dahil olan iki yeni savcının dosyayı inceleyebilmesi için de operasyonlara ara verildi.