Uzmanlar: Bu bir yardım çağrısıdır

Prof. Dr. Armağan Samancı:
'Amaç ölmek değil yardım istemek...'
Bir evlilikte çok yaş farkı varsa, sorunlar kaçınılmazdır. Amaç ölmek değil, olaya tepki ve yardım çağrısıdır. Bir sorun yaşanmışsa ani bir kararla intihar girişimi gelişmiş olabilir. Evden birisinin tansiyon ilaçları kolay ulaşılabildiğinden kullanılmıştır. Yoksa tansiyon ilacı özel bir sembol değil.

Dr. Nihat Kaya:
'İkinci denemede ölüm oranı yüzde 20'
15-25 yaş arasındaki gençlik dönemi intihar girişimlerinin en sık görüldüğü yaşlardır. Bir çeşit yardım çağrısıdır. Çoğunlukla ilaç alınır. Çünkü herkesin evinde ilaç vardır ve kolay ulaşılabilir. İntihar girişimi ciddiye alınmazsa, ikinci seferde ölümle sonuçlanma oranı yüzde 20'dir.

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek:
'Bu yaşlarda en küçük olay, derin iz bırakır'
17 yaşındaki bir genç kız, henüz adölesan çağındadır. Bu yaşta küçük bir olay bile çok derin bir travma yaşatabilir bu yaşta birine. Yaşça çok büyük birisiyle evlilik yapmış genç bir kızın bazı gitgeller yaşaması doğal. Çevresine mesaj vermek istemiş de olabilir, ciddi ciddi ölümü düşünmüş de...

Prof. Dr. Aykan Canberk:
'Tansiyon ilaçları bir saatte öldürür'
Tansiyon ilacı normalden fazla alındığında kan basıncını sıfıra düşürür, şok, koma ve ölüm meydana gelir. Tansiyon ilaçları 1-2 saat içinde kanda en yüksek seviyeye ulaşır. Bu süre içinde de ölüm gerçekleşir. 17 yaşındaki bu genç kızın hayatı da erken müdahale ile kurtulmuş olabilir.

BİZE ULAŞIN