'Türkiye'nin olduğu AB tarihin barış projesi'

Versailles Sarayı'nda konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin üye olduğu bir AB'nin, dünya tarihine yazılmış en önemi barış projelerinden biri olacağına inanıyorum" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Fransa'daki Türkiye Mevsimi etkinliklerinin kapanışı nedeniyle Versailles Sarayı'nda yaptığı konuşmada, Fransa'yla Türkiye'nin güçlü ilişkileri olduğunu hatırlattı. Erdoğan, "Türkiye ve Fransa çok uzun yıllar boyunca doğudan ve batıdan birbirine bakan, yönleri birbirine dönük olan ama her zaman aynı çağrıyı yapan, her zaman barış, dayanışma, dostluk mesajlarını öne çıkaran iki ülke oldular" diye konuştu. Fransız Senatosu Başkanı Gerard Larcher ise konuşmasını, "Yaşasın Fransa ve Türkiye arasındaki dostluk" sözleriyle bitirdi. Başbakan Erdoğan, Paris'teki ilk gününde, geçtiğimiz Temmuzda başlayan Fransa'daki Türkiye Mevsimi etkinliklerinin kapanışını Versailles Sarayı'nda gerçekleştirdi. Fransız Senatosu Başkanı Gerard Larcher ile Erdoğan'ın himayesinde yapılan kapanış töreninde "Müsenna" isimli müzikal oyun sahnelendi.

'AYNADAKİ YANSIMA'
Başbakan Erdoğan oyun başlamadan önce yaptığı konuşmada, Türkiye ile Fransa'nın köklü dostluklarına dikkat çekti. Erdoğan, "Türkiye'nin üye olduğu bir AB'nin dünya tarihine yazılmış en önemli barış projelerinden bir olacağına inanıyorum" dedi. Erdoğan, "Müsenna" oyununun kelime anlamını, "Geleneksel Türk yazı hat sanatında bir kelime veya cümlenin aynadaki yansımasıyla yan yana yazılmasına müsenna denir" sözleriyle açıkladı.

İKİ ÜLKE AYNI ÇAĞRIYI YAPIYOR
"Kelimenin bir tanesi doğuya bir tanesi batıya bakıyor. Ancak yüzleri birbirine bakıyor. Ama her ikisi de aynı kelime ve her ikisi de aynı anlamı taşıyor" diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Türkiye ve Fransa arasındaki ilişki Müsenna'dır. Türkiye ve Fransa çok uzun yıllar boyunca doğudan ve batıdan birbirine bakan, yönleri birbirine dönük olan ama her zaman aynı çağrıyı yapan, her zaman barış, dayanışma, dostluk mesajlarını öne çıkaran iki ülke oldular. Türkiye'nin üye olduğu bir AB'nin dünya tarihine yazılmış en önemli barış projelerinden biri olacağına inanıyorum."

EŞİYLE MÜSENNA'YI İZLEDİ
28 saatlik bir ziyaret için dün Paris'e giden Erdoğan, Türkiye Mevsimi'nin kapanış töreninin ardından gece eşi Emine Erdoğan ile birlikte Versailles Kraliyet Operası'nda sergilenen 'Müsenna, 17. Yüzyıl'da İstanbul Şenlikleri ve Eğlenceleri' oyununu izledi. Gösteriyi balkondan izleyen Erdoğan çiftine, beş Türk bakan ile beş Fransız bakan da eşlik etti.

BİZE ULAŞIN