Generallere sorguda Selimiye tarihi okutuldu

Emekli generallere sorguda, "1'inci Ordu Komutanlığı tarihçesi" okutturuldu. Alınan kayıt, 1. Ordu'da gerçekleştirildiği öne sürülen seminerin ses kayıtlarıyla karşılaştırılacak

Balyoz Eylem Planı soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve sorgulamaları yapılan bazı komutanlara Selimiye Kışlası, 1'inci Ordu Komutanlığı tarihçesinin olduğu 4 sayfalık metin okutturulduğu ortaya çıktı. Komutanların seslerinin savcılıkta, 5-7 Mart 2003'te İstanbul Selimiye Kışlası'nda 1. Ordu'ya bağlı komutanlıkların katıldığı yıllık strateji toplantısına ilişkin olduğu iddia edilen seminer kayıtlarıyla karşılaştırılacağı belirtildi. Tutuklanan eski Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanı emekli Tuğgeneral Tuncay Çakan'ın avukatı Armağan Güner ile tutuklanan diğer emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa'nın avukatı Barış Tepecik dün yaptıkları açıklamada, müvekkillerine, "Selimiye Kışlası, 1'inci Ordu Komutanlığı Tarihçesi''nin yazılı olduğu 4 sayfalık bir metnin okutulduğunu açıkladı. Bazı şüphelilerin, emniyet ve savcılık soruşturması aşamasında ses kayıtları alınırken bu kişilere kültür-sanat dergileri ve Osmanlı sanatına ilişkin kitaplardan bölümler okutulduğu kaydedildi. Savcıların, adliyede alınan ses kayıt örneklerinden bir kısmını, seminere ait ses kayıtlarıyla karşılaştırılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği ve emniyetin raporunu beklendiği bildirildi.

SAVCILARDAN YALANLAMA
Öte yandan Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Balyoz soruşturması yürüten savcıların görevden alınmasıyla ilgili "Bana yargısal görevimle ilgili, hiçbir makam, içbir mevki, hiçbir kişi emir ve talimat vermez, veremez. Yazılanlar spekülesyon ve iddiadan ibarettir" dedi. Balyoz soruşturmasından el çektirilen savcı Bilal Bayraktar ise emekli Org. Çetin Doğan'ın basın mensuplarına gönderdiği mektupta kendisiyle ilgili iddialarını yalanladı.

BİZE ULAŞIN