Sarkozy'yi Türkiye'ye gelmeye ikna etti...

Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransız lider Sarkozy Başbakan Erdoğan'la görüşmesinde yumuşadı. Sarkozy, geliş tarihi olarak Fransa'nın G-20 Dönem Başkanlığı'nı üstleneceği Kasım 2010'dan sonrayı işaret etti. Görüşmede, taraflar AB ile ilgili bilinen görüşlerini yineledi. Terör konusunda ise ortak mücadele kararı alındı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi Türkiye'ye gelmeye ikna etti. Fransa Cumhurbaşkanı, Erdoğan'ın Paris'e gerçekleştirdiği, toplam 28 saat süren, dört ayaklı resmi ziyareti sırasında, Türkiye'ye bu yıl sonunda resmi ziyaret gerçekleştirme konusunda ikna oldu. Erdoğan'ın, Paris'de önceki akşam başlayan ve bütün gün süren toplantıları, siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik olmak üzere dört ayaktan oluştu. Bu görüşmelerin en kritik ayağı olan siyasi boyutunda, Erdoğan-Sarkozy arasında yapılan görüşmede, Sarkozy Erdoğan'ın Türkiye'ye yaptığı resmi daveti kabul etti. Sarkozy'nin Türkiye'ye gelme sözü vermesi sayesinde, 18 yıl sonra ilk defa bir Fransız Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ziyaret etmiş olacak. Bu aynı zamanda, Fransa-Türkiye arasında 'Avrupa Birliği'ne üyelik konusundaki görüş ayrılıklarına rağmen, ikili ilişkilerin güçleneceği anlamına geliyor. Sarkozy, Erdoğan'a geliş tarihi olarak ise Fransa'nın G-20 dönem başkanlığını üstleneceği, Kasım 2010 tarihinden hemen sonra tarihini verdi. Fransız Başbakanlığı Elysee Sarayı kaynakları, bu planlama ile Sarkozy'nin, bu yıl sonunda Türkiye'ye gelmesinin söz konusu olduğunu belirttiler.

OBJEKTİFLERE POZ VERDİLER...

Erdoğan'ın dört ayaklı ziyaretinin en önemli ayaklarından birini oluşturan siyasi ayağının en kritik toplantısı, öğle saatlerinde Elysee Sarayı'nda yapılan Erdoğan- Sarkozy buluşmasıydı. Sarkozy'nin, Erdoğan'ın görüşme öncesi ve sonrasında objektiflere poz verip vermeyeceği en fazla merak edilen konuydu. Sarkozy ve Erdoğan hem toplantı girişinde hem de çıkışta objektiflere poz vererek el sıkıştılar.

1.5 SAAT SÜREN KRİTİK TOPLANTI

Bir buçuk saat süren toplantıda Erdoğan'ın yanında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yer aldılar. Sarkozy'nin yanında ise Elysee Genel Sekreteri Claude Goeant ve Sarkozy'nin Siyasi Baş Danışmanı Jean David Levitte bulundu. Görüşme özellikle İran ve AB üyeliği konularında Türkiye-Fransa arasında görüş ayrılıklarına sahne oldu. İsrail konusunun da gündeme geldiği toplantı sırasında, Sarkozy, Fransa'nın G-20 dönem başkanlığını üstlenir üstlenmez, Kasım 2010 tarihinden hemen sonra Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirme sözü verdi.

AB KONUSUNDA BİLİNEN TAVIR...

Taraflar Türkiye'nin AB ile ilişkiler konusunda ise bilinen tavırlarını sergilediler. Sarkozy, Türkiye'nin AB ile mümkün olduğunca güçlü bağlarla bağlanması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin AB'ye üye olmasını arzu etmediği imasında bulundu. Erdoğan ise, Türkiye'nin böyle bir yaklaşımı kabul edemeyeceğini, Türkiye'nin tam üyelik sürecini hedeflediğini anlattı. Ülkenin üyelik sürecine son üç yıldır başlamış olduğunun ise altını çizdi.

İRAN'DA FARKLI
Fransa ve Türkiye arasında bir başka görüş ayrılığı konusu ise İran'dı. İran konusunda Sarkozy, ülkenin nükleer silah elde etme amacını taşıdığını belirterek, ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasının önemine dikkat çekti. Erdoğan ise, yaptırımlar konusunda beklemek gerektiğini ve sorunun diplomatik çözümü için biraz zaman tanınması gerektiğine inandığını söyledi.

KAFKASLAR

Görüşmede ayrıca Yukarı Karabağ sorunu ve Türkiye- Ermenistan arasında normalleşme süreci masaya yatırıldı. Sarkozy, Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesi için Fransa'nın her türlü kolaylaştırıcı çabayı göstermeye hazır olduğunu belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı, iki ülke arasında kısa bir süre önce imzalanan protokollerin onaylanmasının önemine de değindi.

TERÖRLE MÜCADELE
Öte yandan Sarkozy ve Erdoğan, ikili ilişkilerdeki sorunlara rağmen her alanda Türkiye- Fransa ilişkilerini bundan sonra daha ileri götürme kararı aldılar. Bu alanlardan birisi de terörle mücadele konusunu oluşturacak. Sarkozy, PKK ve terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanında olma sözü verdi.

BİZE ULAŞIN