Sakıp Sabancı anıldı

Merhum iş adamı Sakıp Sabancı, ölümünün 6. yılında kabri başında ailesi ve dostlarının katıldığı törenle anıldı.

Katılanların, dua ettikten sonra ellerindeki karanfilleri mezarın üzerine bıraktığı törende konuşan Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Dördüncü, Sabancı'nın Sabancı Topluluğuna 38 yıl liderlik ederek topluluğu Türk ekonomisinin önemli bir yapı taşı haline getirmesinin yanı sıra, Türk halkının kültür, sanat ve sosyal hayatının gelişimi için de hayatı boyunca çabaladığını söyledi.

Ölümünün ardından Sakıp Sabancı için çok söz söylendiğini, çok yazı yazıldığını ifade eden Dördüncü, ''Gerek iş adamı kimliği, gerekse de sosyal yönleri hatırlandı. Ama sanki onu en iyi anlatan yine kendi sözleri: 'kızarım biri bana sadece zengin derse; ben sosyal kişiliğimle ve gönül zenginliğimle mutluyum'' diye konuştu.

Sabancı için sahip olduklarını paylaşmanın büyük mutluluk kaynağı olduğunu dile getiren Dördüncü, ''O nedenledir ki ülkesine, insanına sevgisi, alçak gönüllülüğü, vizyonerliği ve enerjisi ile iş hayatındaki başarıları hala hatırlanırken, Türk halkının gönlünde de hala doldurulamayan bir yeri var'' dedi.

Sosyal ve kültürel hayatın çeşitli alanlarında vakıf, üniversite ve müzeleriyle insan hayatında kalıcı farklar yaratacak projeleri hayata geçirdiklerini belirten Dördüncü, şunları kaydetti:

''Tabii bütün bu gayretlerin ardında yine Sakıp Bey'in son derece önem verdiği insan kaynağı yani Sabancı çalışanları var. Onun bize miras bıraktığı değerleri ve vizyonu Sabancı Topluluğu çalışanları geleceğe taşımaya devam edecek. Sakıp Bey, 'başarı şimdi aslanan ağzında' kitabını sadece kendiniz için değil çevreniz için ülkeniz için başarılı olmaya, başarı sağlamaya mecbursunuz sözleriyle bitirmiştir. Biz de Sabancı Topluluğu olarak bu sorumlulukla çalışıyoruz''

Sabancı'nın kızı Dilek Sabancı da gazetecilerin soruları üzerine, ''Hepimiz vademiz dolduğu zaman gideceğiz. Bu dünya fani. Önemli olan iyi bir insan olabilmek, paylaşabilmek, 'iyi bir insandı' dedirtebilmek. Toplumuna ülkesine verimli olabilmek. Bütün bunlar rahmetli babamda vardı. Bize de geçti. Biz de elimizden geleni yapıyoruz. Dünyanın birçok Sakıp Sabancılara, Atatürklere ihtiyacı var. Üretebilen paylaşabilen, maneviyatı kuvvetli olan insanlara ihtiyacı var'' diye konuştu.

Anma töreni Sakıp Sabancı için Kuran'ı Kerim okunmasının ardından sona erdi. Törene Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı, kızları Dilek ve Sevil Sabancı, Güler Sabancı, Suzan Sabancı Dinçer ve diğer aile yakınları ile Sabancı Topluluğu yöneticileri, iş dünyasından dostları katıldı.

Törene katılan Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu, Dilek Sabancı Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ve Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri de Sabancı'nın mezarı başında dua etti.

BİZE ULAŞIN