Obama'yı bile ikna etti!

"İnsan Hakları Çerçevesinde Engelli Hakları Anlaşması'nı, Başkan Obama'ya, eşinin hocasını ikna ederek imzalattık

Duydum ki, ABD Başkanı Obama'nın gırtlağına çökmüşsün engelli hakları yasasını imzalatmak için.
Nerden duyuldu bu Allah aşkına. Evet, "İnsan Hakları Çerçevesinde Engelli Hakları Anlaşması"nı Obama'nın imzalamasında bir parçacık benim payım var.

Çok mütevazısın. Anlat bize nasıl başardığını bu işi...
2.5 yıldır uğraşıyorduk. Obama'da, Bush'un sürekli eliyle ittiği bu anlaşmayı imzalamıyordu. Harward Üniversitesi ile özel bir proje yaptık. Projeyi hazırlayanlardan biri Michelle Obama'nın hukuk hocasıymış. O da engellidir ve tekerlekli sandalye kullanıcısıdır. "Eğer sen bu yazdıklarını Obama'ya imzalatamıyorsan yazık. Bu ilişkini kullanman gerekiyor. Yoksa imza atmayacak" dedim. Elini taşın altına koydu ve biz kampanyayı onun üzerinden başlattık. Sonunda da galip geldik.

Yani, hocanın fendi, kocayı yendi durumu öyle mi?
Sadece o değil tabii ama büyük etkisi oldu. Laf aramızda o aralarda Obama, bir gafta bulundu. Bir TV programında şaka olsun diye, "Aman canım ben de paralimpik sporcusu gibi bowling oynuyorum" gibi bir şey söyledi. Tabii bir aşağılama vardı bu sözde. Bu gafını affettirmesi için de muhakkak bir şeyler yapması lazımdı!

Bravo! Korkulur senden! Bu gidişle BM'nin genel sekreteri olursun!
(Gülerek) Bunu bana söylüyorlar ama bu Ban Ki-Moon 'un kulağına giderse çok kötü olur. Şaka bir yana, olabilir. Çünkü eskiden benim pozisyonuma gelmiş biri, daha sonra Ban Ki-Moon'un özel sözcüsü oldu. Her zaman sözcülere Genel Sekreter adayı gözüyle bakılır BM'de. Olmaz olmaz diye bir şey yok hayatta!

BİZE ULAŞIN