Vali'den yumruk açıklaması

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kapatılan DTP'nin eski genel başkanı Ahmet Türk'ün Samsun'da yumruklu saldırıya uğramasıyla ilgili olarak ''Valiliğimiz olarak alınan tüm tedbirlere ve güvenlik önlemlerine rağmen meydana gelen bu olayın ihmali görülen tüm yetkilileri hakkında çok açık ve kesin gerekli işlemin yapılacağını kamuoyuyla paylaşmak istiyorum'' dedi.

Vali Güzeloğlu, düzenlediği basın toplantısında, davanın Samsun'da görülmesiyle ilgili olarak, dava süresince sorun yaşanmadığını ifade etti.

Samsun ve Samsun halkının bu olayda son derece sorumlu davrandığını, hiçbir provokasyon olmadığını kaydeden Vali Güzeloğlu, ''Olayla ilgili olarak alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen gerçekleşen bu müessif saldırının tüm yanı ve yönüyle idari ve adlı soruşturulduğunu vurgulamak istiyorum'' diye konuştu.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la görüştüğünü, Atalay'ın konunun tüm detaylarıyla soruşturulması ve araştırılması talimatını verdiğini belirten Güzeloğlu, şunları kaydetti:

''Valiliğimiz olarak alınan tüm tedbirlere ve güvenlik önlemlerine rağmen meydana gelen bu olayın ihmali görülen tüm yetkilileri hakkında çok açık ve kesin gerekli işlemin yapılacağını kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Yine bu anlamda sayın bakanımızın talimatıyla 2 mülkiye başmüfettişimiz konuyu incelemek ve idari yönden araştırılmak üzere görevlendirilmiş bulunuyor. cumhuriyet başsavcılığımız adli tahkikata başlamıştır. Saldırgan ve 1 kişi daha gözaltına alınmıştır, sorguları sürmektedir. Olayın tüm boyutları, saldırganın buna bağlı tüm ilişkileri değerlendirilecek, sorgulanacaktır.''
Olaydan sonra Ahmet Türk'e geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ı aradığını ifade eden Güzeloğlu, ilk aşamada Türk'ün burnunda kırık olduğunun tespit edildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN