Deniz Baykal: 3 madde seçimden sonraya kalsın

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, anayasa paketindeki üç maddeyi ayırma önerisinde samimi olduklarını belirterek, "Üç maddeyi askıya alın; seçim sonrasına bırakın, birlikte onları da görüşelim" diyerek yeni bir öneri daha yaptı. Belçika'ya hareketinden önce basın toplantısı yapan Baykal şu mesajları verdi:
SAMİMİYİZ: İyi niyetli bir temel uzlaşmayı siyasi hayatımıza kazandırmaya çalışıyoruz. Samimiyiz. .
BAŞBAKAN'IN ÜSLUBU YANLIŞ: Başbakan'ın giderken yaptığı değerlendirmelerden üzüntü duydum. Başbakan'a yakışmayan bir üslup kullanmıştır. Kınıyorum. Öneriyi yapanları şark kurnazlığı ile suçlamışlardır. Kurnazlığın şarkı garbı olmaz.
YENİ ÖNERİ: Ben bir öneri daha yapmak istiyorum. Geliniz, anayasaya aykırılık konusunda hukuk çevrelerinin mutabakat oluşturulan bu 3 maddeyi (HSYK, Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ve parti kapatma) bu aşamada bir gerilim konusu olarak takip etmeyelim. Bu 3 madde askıya alınsın. Aşağı yukarı bir yıl içinde seçim yapılacak, bu seçimlerden sonra iyi niyetle hep beraber ele alalım. Daha yeni bir anayasa değişikliği içinde ele alalım.

'MAHKEMEYE GÖTÜRÜRÜZ'
"Biz oyun oynamıyoruz. Bu maddelerin bu şekliyle Türkiye'ye zarar vereceğini düşünüyoruz. Hukuki ve siyasi, o 3 maddede ısrarlı olursa bütün imkanları kullanmak bizim sorumluluğumuzdur. Bu iki iş birbirinden ayrıdır. Referanduma gitmeden Anayasa Mahkemesi'ne gider."

BİZE ULAŞIN