Hakkari'de kargaşa

Hakkari'de başlayan olaylar tüm mahallelere sıçradı. Bazı gruplar çarşı merkezindeki cadde ve sokaklara barikat kurarak kendilerine müdahale eden zırhlı araçları yoğun bir şekilde taşlamaya devam ediyor.

Öğle saatlerinde Ahmet Türk'e yapılan saldırı nedeniyle BDP tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklaması sonrası olaylar çıkmıştı.

Olaylar bir anda şehrin 12 değişik mahallesine sıçradı. Sayıları 150 ile 200'ü geçen gruplar, Hastane Kavşağı ile bazı caddeleri tamamen trafiğe kapattı. Müdahale eden zırhlı araçlar ise yoğun taşlamadan dolayı geri çekilmek zorunda kaldı. Olaylar halen devam ediyor.
Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Samsun'da uğradığı saldırıyı protesto etmek isteyen grup, sabah saatlerinde Cengiz Topel Caddesi'nde toplandı.

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, dün, Havza Devlet Hastanesindeki tedavisinin ardından yaptığı açıklamada, ''Ben herkesi akl-ı selime davet ediyorum. Umut ediyorum ki bu tür şeyler toplumda gerginlik yaratmaz'' demişti.


AHMET TÜRK'E SALDIRIYLA İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINIZ

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan saldırıyı kınadı.

Menfur saldırıyı şiddetle lanetlediğini belirten Arınç, "Bir siyasetçi arkadaşımıza, bir vatandaşımıza, bir eski milletvekilimize sorumsuzca birkaç kişi tarafından gerçekleştirilen bu çirkin saldırıyı nefretle kınıyorum. Büyük üzüntü duydum. Hangi amaçla yapılmış olursa olsun fevkalade kötü bir iştir. Özellikle anayasa değişikliklerinin görüşüldüğü bir günde, Türkiye'de toplumun huzurunu bozmak için provokatif bir eylem olduğu düşünülürse bu çok daha kötü bir olaydır" dedi. Hükümet olarak saldırıyı çok yönlü olarak araştıracaklarını dile getiren Arınç, "Sorumluları mutlaka tespit edip yargı önüne çıkaracağız. Sayın Ahmet Türk'e gönülden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" diye konuştu.

BDP'DEN TEPKİ


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Samsun'da uğradığı saldırıyla ilgili, ''Samsun'daki bu saldırı, aynı zamanda tüm Türkiye'nin onuruna, birlik ve beraberliğine, kardeşlik duygularına yapılmış bir saldırıdır'' dedi.

Kışanak, Türk'e yönelik saldırıyı protesto etmek için BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde toplanan gruba hitaben yaptığı konuşmada, Ahmet Türk'ün sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.
Kendilerinin o saldırganın kim olduğuyla, ne yaptığıyla hiç meşgul olmadıklarını ifade eden Kışanak, şöyle dedi:

''O saldırganı yaratan zihniyet bizim hedefimizdir. O zihniyeti bu ülkeden, insanlık camiasından söküp atmakta da kararlıyız. Bugün Türkiye'de yaşanan travmanın ve çarpık, bu ırkçı zihniyetin bu saldırgan zihniyetin arkasında böyle bir travma var. Türkiye'nin sağduyusuna, insanlarına seslenmek istiyorum: Samsun'daki bu saldırı, aynı zamanda tüm Türkiye'nin onuruna, birlik ve beraberliğine, kardeşlik duygularına yapılmış bir saldırıdır. Buna karşı çıkmak, tepki göstermek tüm Türkiye halkının görevdir. Onları da göreve çağırıyoruz. Gelin hep beraber bu görevi yerine getirelim. Kardeşçe yan yana yaşayalım, ayrılık tohumları ekmeyelim.Her kim ki bu zihniyeti besliyor, koruyorsa, bunları teşvik ediyorsa, bu saldırının gerçekleşmesi için zemin hazırlıyorsa bunları da bulup adalete teslim edin. Halkımızın adalete olan inancını artık daha fazla sarsmayın. İki tane polis görevlisini, görevden alarak bu işten kurtulamazsınız. Halkın tepkisini indirmek için böyle bir geçici yola başvurmayın.''

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de bu saldırının 7'den, 70'e Kürt halkına yöneltilen bir saldırı olduğunu savunarak, şöyle konuştu:

''Türkiye ortalamasına baktığımızda, meczup, ya da bir diğer adıyla deli ortalaması dünya ortalamasının üzerindedir. Bunu kabul ediyoruz, deliler çok ama bu deliler sadece Samsun'da yok, Diyarbakır'da da var, Hakkari'de de var, Şırnak'ta da var. Deli ortalamamız yüksek. Bir deli bir kuyuya taş atar, 40 tane akıllı çıkaramaz. Onun için Kürt sorununun çözümünü delilere ve meczuplara havale etmekten vazgeçin. Bırakın bu işi siyaset çözsün. Bu iş siyasetçilerin işi, delilerin işi değil. Delilerin arkasına da sığınmayın, vazgeçin bundan.

Halkımın sağduyusu ve metaneti ama kararlı duruşu bütün bu provokasyonları ortadan kaldırmaya yetecektir. Gerekirse hançer yarasına tuz basarız ama aklıselim ve metaneti asla elden bırakmayacağız.''

Baydemir, yollarının barış, demokrasi, onurlu ve eşit bir şekilde birlikte yaşama yolu olduğunu da sözlerine ekledi. Sık sık ''Ahmet Türk'e uzanan eller kırılsın'' sloganı atan grup, BDP İl Başkanı Cafer Kan'ın konuşmasının ardından dağıldı.

BAHÇELİ: SALDIRIYI KINIYORUM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de grup toplanıtsındaki konuşmasında Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı kınadığını açıkladı.


AHMET TÜRK'E SALDIRININ VİDEOSU

BİZE ULAŞIN