32 yıl sonra Taksim

Vali Güler, Emniyet Müdürü Çapkın ve sendikacılar toplantı sonrası Vilayet'in önünde birlikte fotoğraf çektirdi. Güler, ''Taksim'e çıkacak kişi sayısında bir sınırlama olacak mı?'' sorusuna ''Sayılara takılıp kalmayacağız" dedi

1977 kanlı 1 Mayıs'ının ardından 1978'de son kez resmi olarak kutlamalara izin verilen Taksim Meydanı bu yıl yeniden işçilere açılıyor. İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı'nda yapılması için ortak başvuru yapan sendikacılar ile Valilik binasında bir araya geldi. Bir saat süren toplantı sonrası açıklama yapan Vali Güler 1 Mayıs'ın barış ve huzur içerisinde, demokratik bir olgunlukla kutlanması için ortak mutabakata vardıklarını söyledi. Güler, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde miting alanı olmamasına rağmen Taksim alanı, bayram kutlaması için o gün İşçi ve Memur Sendikaları Konfederasyonu'na tahsis edilecektir" dedi. 1 Mayıs için tertip heyetince ortak tedbirler alınacağını belirten Güler,"Bunun dışına asla çıkılmayacak. İşçi ve memur sendikaları konfederasyonları başkanlarının ortak bir birliktelik ve kararlılık içerisinde bu konuyu dile getirmeleri her şeyden daha önemli" dedi. Güler gazetecilerin soruları üzerine "Sayın Bakan biz katılırız demişse, biz de katılırız" dedi.

SENDİKACILAR MEMNUN
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu:
1 Mayıs'ın Taksim'de bayram olarak kutlanmasında sayın Başbakan'ın, İçişleri Bakanı'nın ve sayın valimizin, emniyet müdürümüzün göstermiş olduğu anlayışa teşekkür ediyorum. İstanbul'a bir kabus yaşatmak istemiyoruz.
HAK-İŞ Başkanı Salim Uslu: Herhangi bir gölge düşmeden sadece işçi ve memurların mümkünse eşleri ve çocuklarıyla birlikte kutladıkları bir bayram gününde, sadece coşkularımızı değil aynı zamanda geleceğimizi ve sorunlarımızı ifade etmek istiyoruz.
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi: Dünyaya örnek bir 1 Mayıs kutlamak istiyoruz. Tartışılan değil, işçilerin, işsizliğin yoksulluğun öne çıktığı, gerçek irademizin ortaya konduğu bir 1 Mayıs kutlamak istiyoruz. Başka bir görüntülerin değil. Bu disipline herkes uymak durumunda.
KESK Başkanı Sami Evren: Bugün bir yasak kalktı. 32 yıl sonra işçilerimiz taleplerini rahatlıkla dile getirebilecek.
MEMUR-SEN Başkanı Ahmet Gündoğdu: Yapay gündemlerle çok enerji ve vakit kaybettik. Bir ezberi bozmuş olduk.
KAMU-SEN Başkanı Bircan Akyıldız: 1 Mayıs'ın ülkemize sosyal barış, sosyal dayanışma ve dengenin sağlanması konusunda iyi bir başlangıç olmasını ümit ediyorum.
Agah Kafkas (AK Parti Milletvekili, eski sendikacı): Valilikte varılan mutabakatla 1 Mayıs'ın yeni bir gerilim alanından çıkarılmasını önemsiyorum. İşçi kardeşlerimizle tabii ki Taksim Meydanı'nda olacağım.

BİZE ULAŞIN