Anayasa turu BDP ambargosunu bitirdi

Bugüne kadar resmi görüşme yapılmayan BDP'yi anayasa değişikliği için ziyaret eden CHP kurmayları, önerilerini dün önce BDP'ye, daha sonra TBMM Başkanı Şahin'e sundu

CHP, geçmişte DTP ve bugün BDP'ye uyguladığı sert tutumu anayasa değişiklik paketi için yumuşattı ve kurumsal olarak dün ilk kez görüşme yaptı. CHP kurmayları, anayasa teklifi ile ilgili önerilerini AK Parti ve MHP'den sonra BDP'ye de aktarmak için Meclis'te bu partinin kapısını çaldı. CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu ile BDP'ye giden CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, yaklaşık yarım saat süren görüşme sonrasında, "Tartışma konusu olan Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yeniden yapılanması ve parti kapatmayla ilgili yapılan değişikliklerin paketten çıkarılarak geri kalanlar üzerinde mutabakat sağlanması ve herhangi bir referanduma yol açmayacak şekilde Meclisin uzlaşmasıyla bunların 367'yi aşarak kabul edilmesi, diğerlerinin referandum konusu olması yönündeki teklifimizi sunduk" dedi. BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da anayasa tartışmaları vesilesiyle Meclisteki partiler arasında diyalog oluşmasının sevindirici olduğunu söyledi. CHP ile BDP arasında da böyle bir diyalogun gelişmesinin, Türkiye'de özgürlüklerden, demokrasiden yana olan güçleri umutlandıracak bir durum olduğunu dile getiren Yıldız, CHP'nin önerilerini parti yetkili kurullarında değerlendireceklerini ve görüşlerini açıklayacaklarını belirtti.

ŞAHİN'LE GÖRÜŞME
CHP heyeti, BDP görüşmesinden sonra, Başbakan Erdoğan'ın anayasayla ilgili öneriler için adres gösterdiği TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e gitti. Toplantıda, anayasa paketindeki CHP'nin altını çizdiği 3 konuyla ilgili Genel Kurul görüşmelerinde neler yapılabileceği konusu ele alındı. Şahin'in genel olarak dinlemede kaldığı ve CHP'nin önerisini değerlendirmeye alacağını söylediği belirtildi. Şahin, CHP'den sonra AK Parti Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Suat Kılıç ve Mustafa Elitaş'ı kabul ederek CHP'nin teklifi üzerinde uzlaşma zemini aradı.

"TOP ERDOĞAN'DA"
Önce BDP'ye giden (yanda) CHP heyeti, Şahin'le (üstte) görüşmenin ardından şu yorumu yaptı: "Meclis Başkanı'nın yapacak bir şeyi yok. Değişiklik paketi komisyondan geçti. Başbakan'ı beklediklerini söylüyorlar. Başbakan 'ABD'de düşüncelerim değişti' derse uzun bir anayasa değişiklik maratonu TBMM'yi bekliyor demektir."

BİZE ULAŞIN