Gül'den açılım mesajı

Türkiye'nin, demokratik standartlarını yükseltmek zorunda olduğunu belirten Gül "Bu meseleleri halının altına süpüremeyiz" dedi

Resmi bir ziyaret için Umman'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün temaslarını sürdürdü. Gül, sabah Umman Başbakan Yardımcısı Altes Sayyid Fahad Bin Mahmud El Said'i kabul ettikten sonra eşi Hayrünnisa Gül'le birlikte yat gezisine katıldı. Gül, daha sonra Türk-Umman İş Forumu'nda iş adamlarına hitap etti. İki ülkenin çok büyük işbirliği imkânı ve potansiyeli bulunduğuna işaret eden Gül, "Umman ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi küçüktür ama bunu en kısa süre içerisinde 1 milyar dolara kadar çıkarmak hedefimizi dün konuştuk'' dedi. İlişkilerin ekonomi, güvenlik, kültürel, eğitim, turizm alanlarında da geliştirilmesini arzu ettiklerini, savunma alanında da işbirliği imkânları bulunduğunu belirten Gül, "Türkiye'nin NATO üyesi bir ülke olduğunu düşünürseniz TSK'nın eminim ki gücü ve büyüklüğüyle sizler de övünüyorsunuzdur. Türkiye'deki savunma sanayisinin ne kadar geliştiğini tahmin edebilirsiniz. Zırhlı araçlarda ve sürat botlarında çok iddialıyız'' dedi.

TÜRK GAZETECİLERLE SOHBET

Kendisini izleyen Türk gazetecilerle sohbet eden Gül, "Demokratik Açılım'ın kesintiye uğradığı kaygıları oluştuğunun" belirtilmesi üzerine de şöyle konuştu: "Türkiye demokratik standartlarını kararlı bir şekilde yükseltmek zorunda. Bu işler tabii ki kolay olmuyor. Ben günlük tartışmalara girmek istemiyorum ama meseleleri halının altına süpüremeyiz. Bunların maliyetinin ne olduğunu görüyoruz. Kendi meselelerimizi, kendi yorumumuzla yoluna sokacağız." Cumhurbaşkanı Gül, "YGS'de Güneydoğu'daki bazı öğrencilerin kopya şüphesiyle, Trakya, Kıbrıs gibi yerlere sınava gönderildiğinin" söylenmesi üzerine de "Bir hukuk devletinde bu düşünülemez. Şüpheler olabilir, ona göre tedbirini alırsın. Böyle bir şey söz konusu ise ilgilileri çağırıp konuşurum" yanıtı verdi.

UMMAN'DA OKUL VE MÜZE ZİYARETLERİ
Hayrünnisa Gül, El Basair Okulu'nu ziyaret etti. Öğrenciler, kendisini çiçeklerle karşıladı, dans ve müzik gösterisi sundu. Abdullah ve Hayrünnisa Gül, Zubair Müzesi'ni de gezdi.

BİZE ULAŞIN